Moja mama jest rolniczką i producentką mleka. Skończyła 60 lat, ma 21 lat pracy w hucie szkła i mogłaby już pobierać emeryturę z ZUS. 22 lata opłaca również składki w KRUS. Czy mama może pobierać emeryturę w ZUS i jednocześnie przez 3 lata płacić składki w KRUS? Co w tej sytuacji byłoby najkorzystniejsze dla mamy?
Najlepiej dla Pani mamy byłoby nabyć prawo także do emerytury z KRUS. To jednak wymaga 25 lat podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Jednak nie będzie to możliwe, jeśli mama przejdzie już teraz na emeryturę z ZUS.
Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 3 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników,
nie może podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS osoba, która podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub ma ustalone prawo do emerytury lub renty, lub ma ustalone prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Oznacza to, że z chwilą przejścia na emeryturę z ZUS, do czego już obecnie Pani mama spełnia warunki, nie będzie mogła opłacać dalej składek na ubezpieczenie społeczne rolników. W KRUS jest bowiem wymagany – obok osiągnięcia wieku emerytalnego – także odpowiedni staż ubezpieczeniowy wynoszący 25 lat.
Można uzupełnić ten okres pracą w gospodarstwie rolnym rodziców po ukończeniu 16. roku życia przypadającą przed 1 stycznia 1983 r., kiedy zostało wprowadzone ubezpieczenie domowników rolnika.
Jeśli mama nie ma takiej możliwości, nabycie prawa do emerytury z ZUS spowoduje wyłączenie jej z ubezpiecz...