Kto może nałożyć obowiązek płacenia alimentów na rodzica?
Ośrodek pomocy społecznej nie może nałożyć na Panów obowiązku płacenia alimentów na ojca – może to zrobić tylko sąd. Kierownik OPS może natomiast wytoczyć na rzecz ojca powództwo o roszczenia alimentacyjne. Jeśli tak się stanie, powinni Panowie wnioskować o oddalenie tego powództwa z uwagi na fakt, że w opisanej sytuacji żądanie alimentów przez ojca jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Na kim spoczywa obowiązek utrzymania członka rodziny?
Zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem. Jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych – obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Artykuł 133 § 1 k.r.o. stanowi, że rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Poza tym uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.
Artykuł 144[1] k.r.o. przewiduje, że zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to jedynie obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka.
Czy zawsze rodzic otrzyma alimenty od dziecka?
Jak stwierdził m.in. Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim w wyroku z 22 września 2014 r. (sygn. akt: II Ca 507/14), w razie rażąco niewłaściwego postępowania osoby uprawnionej do alimentów, budzącego powszechną dezaprobatę, dopuszczalne jest oddalenie powództwa w całości lub części ze względu na zasady współżycia społecznego.
Wśród okoliczności uzasadniających odmowę uwzględnienia żądania alimentacyjnego z uwagi na jego sprzeczność z zasadami współżycia społecznego wskazuje się rażące zaniedbywanie przez rodzica żądającego następnie alimentów od dorosłych dzieci, obowiązków rodzicielskich względem tych dzieci, gdy były one jeszcze małoletnie. Okolicznością ocenianą powszechnie jako sprzeczną z zasadami współżycia społecznego i przez to wyłączającą obowiązek alimentacyjny jest też popadnięcie przez żądającego alimentów w niedostatek z własnej winy.
Alicja Moroz
Fot. Pixabay