StoryEditorPorady prawne

Czy prawo pierwokupu dotyczy każdego gruntu rolnego?

01.09.2020., 09:09h
Od kilku lat dzierżawię od gminy grunt rolny o pow. 0,27 ha. Najpierw poinformowano mnie, że w związku z tym, że gmina zamierza sprzedać ten grunt, jako dzierżawcy będzie mi przysługiwało prawo pierwokupu. Ostatnio jednak otrzymałem wiadomość, że z uwagi na małą powierzchnię gruntu, nie przysługuje mi prawo pierwokupu i gmina organizuje przetarg. Czy słusznie?

W jakich przypadkach można stosować prawo pierwokupu?

Prawo pierwokupu przysługujące dzierżawcy uregulowane jest obecnie w ustawie z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Odnosi się ona także do gruntów z zasobu gminnego. Przepisów ustawy (art. 3), który wskazuje, w jakich przypadkach można stosować prawo pierwokupu nie stosuje się jednak do nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha. Zatem gminy przyjmują, że w odniesieniu do gruntów o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha prawo pierwokupu nie przysługuje. Taka sytuacja jest niekorzystna dla dzierżawców nieruchomości rolnych o mniejszych powierzchniach.

Kiedy może nastąpić zbycie nieruchomości bez przetargu?

Według art. 37 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej:

  • jeżeli może poprawić warunki zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomość lub jej części nabyć,
  • jeżeli nie może być zagospodarowana jako odrębne nieruchomości;przedmiotem zbycia jest udział w nieruchomości, a zbycie następuje na ...
Pozostało 52% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 11:57