Kiedy następuje zwolnienie z podatku od spadków i darowizn?
Zgodnie z art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, zwolnione od tego podatku jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
- zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, oraz
- w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek nabywcy lub przekazem pocztowym.
Kiedy US może zastosować zwolnienie z tego podatku?
Organy podatkowe stoją na stanowisku, że udokumentowanie przelewu dokonanego przez darczyńcę na konto obdarowanego (lub przekazem pocztowym) jest warunkiem niezbędnym do zastosowania zwolnienia podatkowego.
W orzecznictwie sądów administracyjnych występują w tym zakresie rozbieżności. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 grudnia 2019 r. (sygn. akt: II FSK 293/18) stwierdził, że użyte w art. 4a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy wyrażenie „udokumentow...