Czy przesunięcia środków są możliwe?
Ze względu na to, że zmieniły się ceny, rolnicy chcieliby mieć możliwość dokonywania przesunięć w zestawieniu rzeczowo-finansowym inwestycji, np. jeśli zaplanowali budowę obory i zakup jakiejś maszyny, to żeby mogli zrezygnować z zakupu maszyny, a pieniądze przesunąć na inwestycję w oborę. Zwróciliśmy się z tym problemem do resortu rolnictwa. Jak wyjaśniono, zasadniczo do wszystkich wniosków o przyznanie pomocy złożonych w 2021 roku ma zastosowanie przepis, zgodnie z którym złożony wniosek o przyznanie pomocy nie może być zmieniany przez podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy w zakresie kwoty wnioskowanej pomocy przez jej zwiększenie lub w zakresie planu finansowego operacji lub zestawienia rzeczowo-finansowego operacji, z wyłączeniem zmian wynikających z wezwań Agencji. Chodzi tutaj o Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 sierpnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” objętego PROW na lata 2014–2020. Ministerstwo wyjaśniało ponadto, iż obecnie nie są prowadzone prace, które mogłyby zmienić to rozporządzenie.
Rolnicy, zawierając umowę o przyznaniu pomocy, zobowiązują się do realizacji operacji, której zakres rzeczowy i finansowy określono w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji stanowiącym załącznik do umowy. Określone są w niej również warunki zmiany umowy.
Czy umowa zawarta z agencją możebyć zmieniona?
Umowa, jaką rolnik zawarł z Agencją, może być zmieniona na wniosek rolnika, ale zmiana ta nie może powodować np. zmian w zestawieniu rzeczowo-finansowym inwestycji, co wpłynęłoby na liczbę przyznanych punktów w taki sposób, że planowana inwestycja nie uzyskałaby liczby punktów wymaganych do przyznania pomocy w ramach danego naboru wniosków.
Zmiana umowy jest wymagana, np. w przypadku zmian w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji związanych ze zmniejszeniem lub zwiększeniem zakresu lub wysokości kosztów kwalifikowalnych inwestycji w ramach jednego z etapów i odpowiednią zmianą w późniejszym etapie.
Jak wyjaśnia resort rolnictwa, rolnik może wystąpić z wnioskiem o zwiększenie określonej w umowie kwoty pomocy. Może ono wynikać ze zmiany zakresu rzeczowego operacji uzasadnionej analizą potrzeb gospodarstwa lub wzrostu kosztów poszczególnych pozycji zakresu rzeczowego operacji określonego w załączniku do umowy w ramach dostępnego limitu.
Agencja rozpatruje wniosek o zmianę umowy w terminie 30 dni od dnia jego złożenia.
Magdalena Szymańska
fot. arch. red.