StoryEditorWiadomości rolnicze

Czy przy rozwodzie gospodarstwo może być podzielone na nierówne udziały?

27.10.2021., 15:10h
Jestem po rozwodzie z żoną, która została uznana za winną rozkładu pożycia. Przez lata zdradzała mnie i oszukiwała, wykorzystując finansowo. Teraz wystąpiła o podział majątku, na który składa się przede wszystkim gospodarstwo zapisane nam przez moich rodziców. Czy mogę domagać się ustalenia nierównych udziałów w tym majątku z uwagi na naganną postawę żony oraz fakt, że to gospodarstwo stanowi moją ojcowiznę?

Jaki jest udział małżonków w majątku wspólnym?

Zgodnie z art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. W myśl natomiast § 2 tego przepisu, z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do jego powstania. Przy ocenie tego stopnia uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.

Czy udział w majątku wspólnym małzonkó może być nierowny?

Jak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 15 maja 2020 r. (sygn. akt: IV CSK 546/19), art. 43 § 2 k.r.o. formułuje dwie przesłanki ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym. Muszą one wystąpić łącznie i pozostają do siebie w takim wzajemnym stosunku, że żadne „ważne powody” nie stanowią podstawy takiego orzeczenia, jeżeli stopień przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego jest równy, a jedno­cześnie – nawet różny stopień przyczynienia się małżonków do powstania tego majątku nie stanowi podstawy ustalenia nierównych udziałów...

Pozostało 66% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 04:02