StoryEditorPorady prawne

Czy rodzice mogą odebrać rolnikowi gospodarstwo przekazane na podstawie umowy?

22.02.2023., 07:02h
Rodzice przepisali na mnie gospodarstwo rolne w 1988 r., żeby dostać renty inwalidzkie. W akcie notarialnym mają zastrzeżone dożywotnie prawo korzystania z dwóch pokoi i pomieszczeń wspólnych w domu, a także prawo użytkowania przydomowego ogródka. Przez długi czas nie było między nami konfliktów, ale rok temu wróciła do Polski moja siostra mieszkająca dotychczas w USA i buntuje rodziców przeciwko mnie. Niedawno zażądali, żebym im płacił na wynajęcie mieszkania w mieście, w którym mieszka siostra. Nie zgodziłem się na to i teraz straszą, że pójdą do sądu i odbiorą mi gospodarstwo. Czy mogą to zrobić?

Czy umowę dożywocia można rozwiązać z mocy ustawy?

Umowa o przekazanie gospodarstwa rolnego została zawarta w oparciu o przepisy Ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin. Ustawa ta nie przewidywała możliwości rozwiązania umowy zawartej z następcą ani zamiany świadczeń na rentę. Taki zapis mógł się natomiast znaleźć w zawartej przez strony umowie. Jeśli w umowie podpisanej przez Pana z rodzicami nie ma takiego zapisu, jej rozwiązanie może nastąpić tylko na podstawie art. 119 ust. 2 Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Kiedy może dojść do rozwiązania umowy przekazania gospodarstwa następcy?

Zgodnie z tym przepisem, na żądanie rolnika, który nieodpłatnie przekazał gospodarstwo rolne następcy przed 1991 r., sąd, po rozważeniu interesów stron zgodnie z zasadami współżycia społecznego, może rozwiązać umowę, jeżeli zachodzi jedna z przyczyn określonych w art. 89 pkt 1–3 dotyczącym umów zawieranych z następcą pod rządami nowej ustawy. W myśl art.  89 rozwiązanie umowy jest możliwe, jeżeli następca:

  • uporczywie postępuje wo...

Pozostało 73% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 06:24