Trudno to jednoznacznie rozstrzygnąć bez wiedzy na temat wszystkich okoliczności sprawy. W każdym razie powinny być one dokładnie zbadane i rozważone przez KRUS w celu ustalenia ewentualnego związku udaru, jakiego Pan doznał z wykonywaniem zwykłych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.
- nagłość zdarzenia,
- przyczyna zewnętrzna
- związek zdarzenia z pracą rolniczą.
Jeżeli udar nastąpił np. na skutek nadmiernego przemęczenia lub silnego wzburzenia emocjonalnego, istnieją podstawy, aby uznać to za wypadek w pracy. Inaczej jest jednak, jeżeli ma on związek ze schorzeniem samoistnym występującym u poszkodowanego.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 18 sierpnia 1999 r. (sygn. akt: II UKN 87/99), zewnętrzną przyczyną sprawczą wypadku przy pracy może być każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego. Jeśli chodzi o wypadki przy pracy rolniczej, to takim czynnikiem bywa przede wszystkim znaczne obciążenie fizyczne.
Gdyby zatem doznał Pan udaru w trakcie pracy fizycznej związanej ze znacznym wysiłkiem, byłyby szanse na zakwalifikowanie go jako wypadku przy pracy rolniczej. Wydaje się to jednak wątpliwe w sytuacji opisanej przez Pana, to znaczy w drodze do obory, chyba, że wcześniej, w nieodległym czasie wykonywał Pan czynności wymagające wysiłku. W każdym razie od decyzji KRUS odmawiającej wypłaty odszkodowania warto odwołać się do sądu rejonowego – wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych, jeżeli nie upłynął jeszcze 30-dniowy termin na wniesienie odwołania, liczony od dnia doręczenia decyzji.
Alicja Moroz