Czy odszkodowanie zwolnione jest z podatku?
Według art. 21 ust. 1 pkt 29 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f), przychody z tytułu odszkodowania wypłacanego lub z odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz ze sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu (stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami) są wole od podatku.
Kiedy następuje odstępstwo od zwolnienia z podatku kwoty odszkodowania?
Ustawa wskazuje, że nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa powyżej, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 14 lutego 2019 r. (sygn. akt: III SA/Wa 916/18) orzekł, że zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 29 u.p.d.o.f. ma na celu zapewnienie ochrony interesów właściciela...