Czynsz w jakiej wysokości? KOWR pyta ministra Kowalczyka
Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się o rozwiązanie problemu do ministra Henryka Kowalczyka, postulując o wprowadzenie możliwości aneksowania umów dzierżaw przez KOWR lub wprowadzenie wyznaczania stawki czynszu na wzór stawki podatku rolnego, czyli w oparciu o średnią cenę pszenicy z 11 kwartałów poprzedzających kwartał zapłaty czynszu.
Resort rolnictwa wyjaśnia, iż obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają KOWR reagowanie na sytuacje, w której rolnik ma problem ze spłatą czynszu. Do zmiany wysokości czynszu dzierżawnego nie jest konieczna w każdym przypadku zmiana samej umowy dzierżawy, a złożenie przez dzierżawcę odpowiedniego wniosku do właściwego oddziału terenowego KOWR.
Na jakie wsparcie rolnik może liczyć?
Ten po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania wskaże, czy jest możliwe zastosowanie jednej z form wsparcia. Te z kolei są ujęte w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 października 2017 r. w sprawie szczegółowych przesłanek odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia należności KOWR (…). Według tego przepisu KOWR może odroczyć określony w umowie termin zapłaty należności, rozłożyć ją na raty albo umorzyć w części lub w całości, jeżeli przemawiają za tym ważne względy gospodarcze, społeczne lub losowe. Może zrobić to np. w przypadku gwałtownego załamania się rynku zbytu lub gwałtownego spadku cen produktów wytwarzanych w gospodarstwie albo w przypadku wystąpienia innych nadzwyczajnych zjawisk gospodarczych lub losowych. Pod warunkiem że ich skutkiem jest pogorszenie się sytuacji płatniczej w stopniu uniemożliwiającym terminową zapłatę należności KOWR, a których dłużnik nie mógł tego przewidzieć w ramach racjonalnie prowadzonej działalności.
Umorzenie należności również wchodzi w grę
Ponadto KOWR może umorzyć należność w całości lub w części, gdy po przeprowadzonym postępowaniu wyjaśniającym okaże się, że na skutek okoliczności, za które dzierżawca nie ponosi odpowiedzialności i które nie dotyczą jego osoby, zwykły przychód z przedmiotu dzierżawy zmniejszył się w stopniu znacznie przewyższającym obniżenie wysokości czynszu. Natomiast zapłata należności byłaby związana z nadmiernymi trudnościami w odtworzeniu produkcji rolnej.
Magdalena Szymańska
fot. New Holland