StoryEditorWiadomości rolnicze

Darowizna pieniężna na zakup ziemi

20.10.2014., 13:10h
Prowadzę z mężem gospodarstwo rolne. Brakuje nam jeszcze kilku lat do emerytury. Chcielibyśmy przekazać synom pieniądze na zakup kilku hektarów gruntów. Czy będą musieli zapłacić podatek od takiej darowizny? Czy to prawda, że przy nabywaniu gruntów ANR może skorzystać z prawa pierwokupu?

Jeżeli chodzi o darowiznę pieniędzy, to synowie nie będą musieli płacić podatku od spadków i darowizn, o ile złożony zostanie odpowiedni formularz w urzędzie skarbowym. Mianowicie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn określa, że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Takie nabycie trzeba jednak zgłosić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Dotyczy to także darowizny środków pieniężnych, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających  rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1, czyli 9637 zł. Takie otrzymanie pieniędzy należy udokumentować dowodem przekazania na rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. 

W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa powyżej, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Odnosząc się z kolei do sprawy umowy sprzedaży, to skoro Pani synowie nie są jeszcze właścicielami gruntów rolnych, to nie mają statusu rolnika indywidualnego. Tak więc w przypadku nabycia gruntów o powierzchni min. 5 ha ANR będzie miała prawo pierwokupu. Natomiast nie ma takiego prawa ta instytucja w odniesieniu do gruntów rolnych o powierzchni poniżej 5 ha. Tak wskazuje ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Prawo pierwokupu nie przysługuje, jeżeli w wyniku nabycia nieruchomości rolnej następuje powiększenie gospodarstwa rodzinnego. Jego powierzchnia nie może być jednak (po powiększeniu) większa niż 300 ha. Nabywana nieruchomość rolna powinna być położona w gminie, w której mieszka nabywca, lub w gminie z nią graniczącą. Jeżeli zatem Pani synowie będą posiadali już gospodarstwa rodzinne, to przy nabywaniu kolejnych gruntów ANR nie będzie miała prawa pierwokupu. 

 

Warto przypomnieć, że za gospodarstwo rodzinne uważa się takie prowadzone przez rolnika indywidualnego, w którym łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha. Za rolnika indywidualnego natomiast – osobę, która jest m.in. właścicielem takich użytków. Powinna ona posiadać kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkiwać w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa. Musi także przez ten okres osobiście prowadzić to gospodarstwo.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 05:24