Kredyt z gwarancją FGR jest tańszy
17 października 2019 roku Agencja Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa w swoim komunikacie zwróciła uwagę rolnikom, że mogą się starać o kredytu na rozwój gospodarstwa objętych gwarancją Fundusz Gwarancji Rolnych (FGR).
Banki udzielające kredytu z gwarancją FGR powinny udzielać kredytów inwestycyjnych lub obrotowych na lepszych warunkach niż standardowe pożyczki. Może to być niższa marzą, mniejsza prowizja za udzielnie kredytu, czy wydłużony okres karencji.
Maksymalna kwota gwarancji z FGR może wynieść:
- do 5 mln złotych dla rolnika;
- do 10 mln złotych przetwórcy;
Z kolei okres gwarancji wynosi do 51 miesięcy dla kredytów obrotowych oraz dla kredytów inwestycyjnych: 183 miesiące albo 120 miesięcy (dla pomocy de minimis).
Kto może skorzystać z kredytu w ramach Funduszu Gwarancji Rolnych?
Najkrócej ujmując z kredytu inwestycyjnego lub obrotowego objętego gwarancją z FGR może skorzystać:
- rolnik;
- przetwórca produktów rolnych,
- przetwórca produktów nierolnych.
Co do szczegółów, to o kredyt objęty gwarancją FGR może ubiegać się rolnicy, którzy są producentami produkcji podstawowej oraz mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), które są przetwórcami lub wprowadzającymi produkty do obrotu.
Należy jednak zwrócić uwagę, że udzielona gwarancja FGR jest pomoc publiczną lub pomoc de minimis. Z tego względu należy pamiętać o limicie pomocy de minimis w rolnictwie, który wynosi 20 tys. euro na jedno gospodarstwo w okresie 3 lat.
Na co można przeznaczyć środki z kredytu z gwarancją FGR?
Jak podaje ARiMR, kredyty z gwarancją FGR mogą być udzielane na realizację planu rozwoju gospodarstwa lub firmy w podobnym zakresie jak w przypadku dotacji na „Modernizację gospodarstw rolnych” lub dotacji na „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych”. Warto zauważyć, że nie ma tu rozgraniczenia co do obszarów modernizacji gospodarstw rolnych, zatem z kredytu z gwarancją FGR można sfinansować m.in.:
- zakup nowych maszyn rolniczych
- modernizację budynków inwentarskich;
- budowę magazynów paszowych,
- zakup urządzeń,
- zakup maszyn do przechowywania i magazynowania produktów rolnych,
- zakup urządzeń do przetwarzania produktów rolnych;
- zakup aparatury pomiarowej, kontrolnej oraz sprzętu do sterowania procesem produkcji
- budowy lub modernizacji budynków i budowli wykorzystywanych do produkcji, magazynowania, handlu hurtowego;
Chociaż tak naprawdę katalog inwestycji jest bardzo szeroki. Jednak określono, że na niektóre działania nie można otrzymać kredytu, w tym na: zakup, budowę lub modernizację budynków lub pomieszczeń mieszkalnych; na zakup udziałów lub akcji w podmiotach gospodarczych; na zakup używanych maszyn i urządzeń starszych niż 5 lat; na zakup wierzytelności; na kredyty preferencyjny z dopłatą ARiMR; czy na prefinansowanie projektów realizowanych z dotacją ze środków publicznych innych niż dotacja udzielona w ramach „Modernizacja gospodarstw rolnych” oraz „Przetwórstwo i marketing artykułów rolnych”.
Czy można wziąć kredyt na finansowanie projektów z dotacją na modernizację gospodarstw?
ARiMR zwraca uwagę, że co do zasady nie można finansować tych samych wydatków kwalifikowalnych z dwóch źródeł wsparcia unijnego z PROW (tzw. zakaz podwójnego finansowania).
Ale w przypadku kredytu z gwarancją FGR, można z tych pieniędzy sfinansować wkład własny, czyli do wysokości kwoty pozostającej po odjęciu kwoty pomocy z PROW od kosztów kwalifikowalnych operacji wspieranej w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” czy „Przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych”.
Jednak połączenie obu pomocy, czyli dotacji i gwarancji FGR nie może przekroczyć dopuszczalnego poziomu pomocy publicznej dla rolnika lub firmy w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych albo 60% w przypadku młodego rolnika.
Które banki udzielają kredytów w ramach Funduszu Gwarancji Rolnych?
Wszelkich formalności związanych z uzyskaniem kredytu z gwarancją FGR wykonuje bank udzielający kredytu. Ta instytucja także odpowiada za ocenę zdolności kredytowej rolnika czy firmy przetwórczej.
O kredyt z gwarancją FGR można strać się w bankach, które już podpisały umowy z BGK:
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy;
- Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie;
- SGB-Bank;
- Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy.
Z informacji przekazanych na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego wkrótce do programu dołączą jeszcze: Alior Bank, BPS, BNP Paribas Bank Polski; mBank oraz PKO Bank Polski.
Fundusz Gwarancji Rolnych powstał 30 lipca 2019 roku po podpisaniu umowy między Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), a ministrem rolnictwa. FGR korzysta ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW).
Paweł Mikos
Fot. pixabay