Szody wyrządzone przez dzikie zwierzęta będą w 100% refundowane
Nowe prawo unijne ma pozwolić państwom członkowskim na większe dotowanie inwestycji poniesionych m.in. przez rolników na zapobieganie występowania szkód wyrządzanych przez zwierzynę objętą ochroną. Dotyczy to chociażby budowy ogrodzenia elektrycznego lub nabycia psów stróżujących. Obecnie unijne regulacje pozwalały na zwrot do 80% kosztów poniesionych na tego typu inwestycje. Po zmianie prawa, państwo członkowskie będzie mogło oddać rolnikowi nawet do 100% nakładów poniesionych przez niego na ochronę gospodarstwa przed atakami wilków i innych zwierząt.
Komisja Europejska poszerzyła także koszty refundowane o tzw. koszty pośrednie, w tym o wydatki na opiekę weterynaryjną związaną z leczeniem rannych zwierząt gospodarskich po ataku drapieżnika oraz koszty pracy związane z poszukiwaniem zaginionych zwierząt w następstwie ataku chronionego zwierzęcia.
Gdzie złożyć wniosek o rekompensatę?
W Polsce rolnicy mogą starać się o odszkodowanie za straty wyrządzone przez bobry, rysie, wilki i żubry. Wniosek o rekompensatę należy składać do odpowiedniego regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Odszkodowanie obejmuje cenę rynkową zabitego zwierzęcia, koszty utylizacji padliny czy usług weterynaryjnych.
Paweł Mikos
(Fot. Pixabay)
Paweł Mikos
(Fot. Pixabay)