100 tys. euro przez 5 lat
O maksymalnie 100 tys. euro rocznie przez pięć kolejnych lat mogą wnioskować nowe grupy producentów rolnych, tj. uznane od 1 czerwca 2021 r. na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach. Grupy te muszą składać się z osób fizycznych. O dofinansowanie mogą starać się również uznane organizacje producentów. Z tego dofinansowania są jednak wykluczone podmioty zrzeszające producentów drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.
Jak ustala się wysokość dotacji?
Wysokość wsparcia zależy od wielkości osiąganych przychodów netto. W pierwszym roku wynosi ono 10% tych przychodów, w drugim – 9%, w trzecim – 8%, w czwartym – 7%, a w piątym – 6%.
Jak starać się o pieniądze?
Zanim grupa bądź organizacja będzie mogła wystąpić o dofinansowanie, musi najpierw uzyskać osobowość prawną wraz z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym – Rejestrze Przedsiębiorców. Później składa wniosek o uznanie do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR wraz z załączonym planem biznesowym. Od daty uznania jest zobowiązana do realizacji zatwierdzonego planu biznesowego.
Do tej pory odbyło się dziesięć naborów wniosków o wsparcie na tworzenie grup producentów i organizacji producentów rolnych. Z pomocy skorzystało 1,2 tys. podmiotów, którym z budżetu PROW 2014–2020 wypłacono 637,5 mln zł. W rejestrze prowadzonym przez ARiMR wpisanych jest aktualnie 738 aktywnych grup producentów rolnych zrzeszających 9114 członków.
Magdalena Szymańska
fot. Pixabay