Niedługo rusza kolejny nabór „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”. Rozpocznie się 7 lipca 2022 r. i potrwa do 2 wrześnie 2022 r. O pomoc mogą się ubiegać dwie grupy beneficjentów – rolnicy utrzymujący trzodę chlewną i spółki wodne lub związki.
W ramach jakich działań hodowca świń może wnioskować o wsparcie?
O pomoc może się ubiegać rolnik, który jest właścicielem nieruchomości, posiada co najmniej 50 szt. trzody lub zrealizował zobowiązanie 7.4. „Zachowanie lokalnych ras świń” i planuje ochronę stada poprzez zapobieganie rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.
Rolnik może ogrodzić chlewnię i teren, wybudować lub zmodernizować zadaszoną nieckę do dezynfekcji, kupić urządzenia przeznaczone do dezynfekcji. Pieniądze może przeznaczyć także na:
- przebudowę/ remont pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie rolnym w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach lub
- przebudowę/ rozbudowę/ remont chlewni lub budynku gospodarskiego funkcjonalnie powiązanego z chlewnią, tak aby w ich wyniku w chlewni lub budynku gospodarskim funkcjonalnie powiązanym z chlewnią było możliwe zdezynfekowanie się osób, które zajmują się obsługą świń, lub
- budowę/ przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla świń lub zakup i wykonanie robót związanych z posadowieniem silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie.
Spółki wodne mogą przeznaczyć fundusze na zaopatrzenie w sprzęt do utrzymywania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw rolnych przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny.
W ramach środków z PROW można wykonać prace melioracyjne, by zabezpieczyć gospodarstwa rolne przed skutkami suszy, zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem, spowodowanymi przez powódź lub deszcz nawalny. W ramach tego działania można wykonać prace, które polegają na:
- przebudowie lub remoncie rowu melioracyjnego, w tym darniowania skarpy i dna rowu melioracyjnego,
- wykonywanie na nim umocnień lub budowie, przebudowie lub remoncie przepustu, progu piętrzącego, zastawki lub przepustu z piętrzeniem,
- oczyszczeniu rurociągu drenarskiego, przebudowie sieci drenarskiej, przełożeniu rurociągu drenarskiego, przebudowie lub remoncie studzienki drenarskiej, przebudowie lub remoncie wylotu drenarskiego, przystosowaniu studzienki drenarskiej lub wylotu drenarskiego do funkcji retencyjnej.
Wsparcie w ramach refundacji - jaka wysokość?
Agencja podaje, że pomoc wypłacana jest formie refundacji do 80% proc. kosztów poniesionych na konkretne inwestycje. Natomiast wysokość wpłaconego wsparcia zależy od tego, kto się o nie ubiega.
Kryteria wyboru, kolejność przysługiwania wsparcia oraz szczegóły dotyczące pomocy znajdują się TUTAJ.
oprac. dkol na podst. ARiMR
Fot. pixabay oraz arch.red (D.Stancelewska)