Dla kogo niższe ceny prądu w 2023?
Pod koniec 2022 roku zapadła decyzja o zamrożeniu cen prądu. To posunięcie rządu miało na celu złagodzenie skutków kryzysu energetycznego, który przejawiał się między innymi ogromnym wzrostem cen energii elektrycznej. Zadecydowano, że Polacy zapłacą za każdą zużytą kilowatogodzinę tyle samo, ile płacili w 2022 roku, jednak pod warunkiem, że zmieszczą się w wyznaczonych limitach. Większość gospodarstw domowych trafiła do grupy, w której limit wynosi 2000 kWh, jednak w przypadku rolników jest inaczej.
Jakie są limity zużycia prądu dla rolników?
Aby móc zapłacić mniej za energię elektryczną w 2023 roku, należy przestrzegać limitów. Wynoszą one odpowiednio:
- 2000 kWh – dla większości gospodarstw domowych,
- 2600 kWh – dla gospodarstw domowych, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnością,
- 3000 kWh – dla rolników oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
Ile trzeba zapłacić za zużycie prądu ponad limit?
Wprowadzenie limitów na zużycie energii elektrycznej miało ochronić Polaków przed znacznym wzrostem cen prądu. Jednak gospodarstwa domowe, którym nie uda się zmieścić w wyznaczonym przedziale, będą musiały liczyć się z konsekwencjami. Za każdą kilowatogodzinę ponad limit odbiorca będzie musiał rozliczyć się zgodnie z taryfą operatora za rok 2023, która właściwie we wszystkich przypadkach jest wyższa niż ta za rok ubiegły. Średnio jest to 0,94-1,03 zł/kWh. Dla porównania, poniżej limitu zapłacimy średnio 0,65 zł/kWh.
Niższe ceny prądu - kto musi złożyć wniosek?
Gospodarstwa domowe, którym nie przysługuje wyższy limit na zużycie energii elektrycznej, nie mają obowiązku składania wniosków o niższą cenę prądu - poniżej 2000 kWh zostanie ona zastosowana automatycznie. Inaczej jest jednak w przypadku osób, którym należą się limity w zwiększonej wysokości. Mieszkańcy takich gospodarstw domowych, w tym rolnicy, muszą złożyć odpowiedni wniosek do swojego dostawcy energii.
Do kiedy trzeba złożyć wniosek o niższą cenę prądu?
Na złożenie wniosku o niższą cenę prądu przy zużyciu do 3000 kWh w gospodarstwie rolnym nie pozostało już wiele czasu. Należy to zrobić do 30 czerwca 2023. Rolnicy będą musieli przedłożyć oświadczenie o spełnieniu warunków, załączając decyzję o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 rok. Dokumenty można dostarczyć firmie energetycznej osobiście, pocztą lub drogą elektroniczną. Jeżeli rolnik nie złoży wniosku o wyższy limit do końca czerwca, będzie go obowiązywał limit 2000 kWh i zapłaci więcej za każdą kilowatogodzinę ponad tę wartość.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay