StoryEditorPorady prawne

Dodatek osłonowy dla rolników, a dzierżawa gruntów

23.02.2022., 06:02h
Pobieram emeryturę z ZUS, a mąż z KRUS. Aby mógł ją dostać w pełnej wysokości, przekazaliśmy wspólne gospodarstwo synowi. Oprócz tego ja miałam swoje 6 ha, które wydzierżawiłam synowi. Złożyłam wniosek o dodatek osłonowy, a urzędniczka w gminie przy ustalaniu wysokości dochodu doliczyła mi te grunty. Dlaczego? Nie mam z nich przecież żadnego zysku.

Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt  1 ustawy z 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym, świadczenie to przysługuje osobie w gospodarstwie domowym: jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł, oraz wieloosobowym, w którym ten dochód wynosi maksymalnie1500 zł na osobę.

Dochód ten określa się na podstawie art. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Według niego do dochodów zalicza się również dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego, a sposób ich ustalania określa art. 5 ust. 8 i 8a tej ustawy. Przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez prezesa GUS.

Jak ustala się dochód rodziny z gospodarstwa rolnego?

Ustalając dochód rodziny uzyskany z gospodarstwa rolnego, do powierzchni gospodarstwa stanowiącego podstawę wymiaru podatku rolnego wlicza się co do zasady obszary rolne oddane w dzierżawę. Wyjątkiem jest m.in. ziemia wydzierżawiona na podstawie umowy dzierżawy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Tak więc z dochodów w...

Pozostało 53% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 00:11