W związku z wojną na Ukrainie, kryzysem żywnościowym i wysokimi kosztami produkcji rolnej, KE zaproponowała kolejny pakiet pomocy dla unijnych rolników.
Państwa członkowskie dostały zielone światło na wypłatę jednorazowej kwoty ryczałtowej poszkodowanym rolnikom i przedsiębiorstwom rolno-spożywczym. Celem tej pomocy jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i stabilności cen.
Dodatkowe 130 mln euro dotacji dla polskich rolników
Pieniądze będą pochodziły z niewykorzystanych funduszy PROW. Kraje UE będą miały możliwość wykorzystania do pięciu procent swojego budżetu z II filara na lata 2021-2022.
Z wyliczeń KE wynika, że łącznie państwa będą miały do dyspozycji 1,4 miliarda euro. Polscy rolnicy otrzymają z tej puli około 130 mln euro.
- Proponujemy kolejną pomoc dla rolników dotkniętych gospodarczymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę - około 1,4 mld euro, poprzez elastyczne przesunięcia tych środków w II filarze (5 % funduszy na lata 2021-22). Dla polskich rolników oznacza to około 130 mln euro – poinformował na Twitterze Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.
W komunikacie opublikowanym przez KE zaznaczył natomiast, że pieniądze te mają pomóc rolnikom nadal produkować żywność, której potrzebuje świat.
Proponujemy kolejną pomoc dla rolników dotkniętych gospodarczymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę ???????? - około 1,4 mld euro, poprzez elastyczne przesunięcia tych środków w II filarze (5 % funduszy na lata 2021-22). Dla polskich rolników oznacza to około 130 mln euro. https://t.co/FWrm8ziecW
— Janusz Wojciechowski (@jwojc) May 20, 2022
Na co rolnicy dostaną dodatkową pomoc z UE?
Z informacji KE wynika, że kraje będą mogły udzielić bezpośredniego wsparcia rolnikom i firmom z sektora agro prowadzącym działalność w zakresie przetwórstwa, marketingu lub rozwoju produktów rolnych.
Na co dokładnie będą przeznaczone te pieniądze? O tym dopiero zdecydują poszczególne kraje UE.
Wiadomo jednak, że pomoc ma trafić do najbardziej poszkodowanych kryzysem rolników i firm rolnych.
Jakie dotacje otrzymają rolnicy?
KE informuje, że wybrani rolnicy i firmy będą mogli otrzymać odpowiednio do 15 000 euro i 100 000 euro.
Pieniądze powinny być im wypłacone najpóźniej do 15 października 2023 r.
Uruchomienie tej pomocy będzie wymagać od krajów UE wprowadzenia zmian w programie PROW 2014-2020. Kraje zostaną też zobligowane do informowania KE o swoich miesięcznych zapasach zbóż, nasion oleistych, ryżu i certyfikowanych nasion tych produktów będących w posiadaniu odpowiednich producentów, hurtowników i podmiotów gospodarczych.
Kamila Szałaj, fot. KE