W maju informowaliśmy Was, że Komisja Europejska zezwoliła na dodatkową pomoc dla rolników dotkniętych gospodarczymi skutkami wojny w Ukrainie i umożliwiła państwom członkowskim przesunięcie 5 proc. z niewykorzystanych środków PROW. Dla polskich rolników i firm agro przewidziano łącznie 115 mln euro.
Polscy producenci trzody chlewnej otrzymają dodatkowe 115 mln euro
Jak udało nam się ustalić, pieniądze te trafią do rolników, którzy produkują trzodę chlewną. Taką decyzję podjęło polskie ministerstwo rolnictwa.
- Rosnące światowe ceny surowców (np. energetycznych, materiałowych) oraz zakłócenia w ich dostawach determinują wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa, które niekorzystnie wpływają na dochodowość chowu świń. Zwiększenie kosztów produkcji w produkcji świń ma bardzo silne odziaływanie o potencjalnych nieodwracalnych konsekwencjach. Producenci świń w Polsce od kilku lat borykają się z problemem redukcji liczby loch zapewniających dostateczną podaż prosiąt. Spadające równolegle ze spadkiem cen tuczników ceny prosiąt powodują spadek opłacalności w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji prosiąt. Taka tendencja skutkuje wycofaniem się z produkcji gospodarstw, których utrzymanie na rynku jest kluczowe dla zachowania produkcji świń w oparciu o stado podstawowe świń – tak swój wybór argumentuje resort rolnictwa.
Nadzwyczajna pomoc dla producentów świń. Jakie będą warunki przyznania dotacji?
Wsparcie dla producentów świń zostanie uruchomione w ramach PROW. Jak wyjaśnia nam ministerstwo, będzie to jednorazowa, nadzwyczajna pomoc rolnikom w celu zapewnienia ciągłości ich działalności. Jej wysokość będzie zależna od skali produkcji w sposób skokowy.
- Populacja beneficjentów zostanie podzielona na kilka grup o podobnej wielkości produkcji i dla każdej grupy będzie przewidziana jednolita stawka na gospodarstwo a nie na sztukę zwierzęcia. Maksymalna przewidziana kwota wsparcia wynosi do 15 000 euro/rolnika – wyjaśnia resort. Przy obecnym kursie euro jest to kwota 70 tys. zł.
Aktualnie trwają prace nad wprowadzeniem proponowanego działania do PROW na lata 2014-2020. Jak już w maju informowało nas ministerstwo, państwa członkowskie muszą wypłacić środki do dnia 15 października 2023 r., na podstawie wniosków o wsparcie zatwierdzonych przez właściwy organ do dnia 31 marca 2023 r.
Kamila Szałaj, fot. arch.