Czym jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Forma wsparcia finansowego, jaką jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy, została przywrócona przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w związku z wznowieniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Będzie on przysługiwał w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek w związku z COVID-19.
Według obecnych przepisów, nie musi dojść do zamknięcia całej placówki, by rodzic mógł starać się o świadczenie. Wystarczy, że zamknięta zostanie klasa lub grupa przedszkolna. Skierowanie dziecka na kwarantannę oraz izolacja z powodu pozytywnego wyniku testu na COVID oznacza uznanie go za chore i jest podstawą do ubiegania się o zasiłek opiekuńczy.
Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy z KRUS?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym rodzicom:
- dzieci do lat 8
- dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
- dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- osób do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Co ważne, zasiłek ten przysługuje tylko w sytuacji, gdy nie ma drugiego rodzica, który mógłby zaopiekować się dzieckiem lub osobą niepełnosprawną. Wsparcie pieniężne nie obejmie więc rodzin, w których co najmniej jeden rodzic jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego.
Zasiłek przysługuje i może być przyznany również rolnikom i domownikom, ubezpieczonym w KRUS.
Gdzie i kiedy złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest przyznawany z urzędu. Trzeba o niego wnioskować, składając wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem. Można to zrobić przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS ePUAP. Wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej KRUS.
Zuzanna Ćwiklińska,
fot. Pixabay