StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Dopłaty bezpośrednie 2018: jak wypełnić wniosek o dopłaty przez Internet?

13.03.2018., 15:03h
Rolnicy, którzy do 14 marca br. nie złożyli oświadczenia o braku zmian w odniesieniu do wniosku o płatności za 2017 rok, będą musieli składać wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2018 rok przez Internet za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Przypominamy, iż na złożenie wniosku jest czas od 15 marca do 15 maja
W terenie odbywają się szkolenia z elektronicznego wypełniania wniosków. Prowadzą je ARiMR, ośrodki doradztwa rolniczego oraz izby rolnicze.

Rolnicy, którzy nie mają kontaktu z doradcami, bo dotychczas nie korzystali z ich usług, mogą znaleźć doradców w biurach powiatowych zespołów doradztwa rolniczego, doradcy mają też dyżury w urzędach gmin. Im szybciej rolnicy, którzy nie zdecydują się na samodzielne składanie wniosków, znajdą kontakt z doradcą, tym lepiej. Nasi doradcy są odpowiednio przeszkoleni, mają swoje loginy i hasła do systemu elektronicznego ARiMR, by móc wypełniać wnioski rolnikom – wyjaśnia Lidia Lewandowska z Kujawsko-Pomorskiego ODR.

Zacznij od konta w aplikacji eWniosekPlus

Trzeba jednak być świadomym, że każdy z rolników musi również posiadać swoje konto elektroniczne, do którego będzie się logował. Jeśli będzie miał problem z założeniem, doradcy mu pomogą. Żeby założyć konto, rolnik będzie musiał najpierw uzyskać kod dostępu do aplikacji po uwierzytelnieniu na stronie Agencji. Uwierzytelnienie polega na podaniu trzech danych weryfikacyjnych:
  1. swojego numeru identyfikacyjnego (numer EP),
  2. 8 ostatnich cyfr numeru rachunku bankowego (numer rachunku bankowego zgodny z numerem w ewidencji producentów),
  3. kwoty z ostatniego przelewu otrzymanego z ARiMR, zrealizowanego w 2017 r.
  4. ARiMR sugeruje, aby rolnicy wskazali również adres e-mail, na ten adres będą przesyłane bowiem powiadomienia.

Warto więc, by rolnicy udając się do doradców, mieli przy sobie wskazane powyżej informacje. ARiMR zaleca utworzenie konta przed rozpoczęciem naboru wniosków.

Posiadając już swoje konto po zalogowaniu do systemu, w sytuacji, gdy wniosek za rolnika będzie wypełniał doradca, będzie trzeba to zaznaczyć, wybierając z listy konkretnego doradcę. Wtedy wybrany doradca będzie miał dostęp do danych rolnika i będzie mógł ten wniosek wypełnić. Doradca nie ma jednak uprawnień do wysłania wypełnionego wniosku do Agencji, rolnik będzie musiał zrobić to sam, ewentualnie przy jego pomocy – tłumaczy Lidia Lewandowska.

Trzeba się liczyć z tym, że za usługę doradcy będzie trzeba zapłacić. Cenniki są ogólnodostępne na stronach internetowych ODR lub u prywatnych doradców. Cena usługi zależy m.in. od liczby działek i rodzajów płatności.

Doradcy podkreślają, iż obsługa aplikacji do wypełnienia wniosków nie jest trudna. Aplikacja eWniosekPlus prowadzi rolnika przez cały proces składania wniosku. Aczkolwiek zdają sobie sprawę z tego, że nawet gdyby wszyscy rolnicy zostali przeszkoleni z wypełniania wniosków drogą elektroniczną, to i tak wielu będzie potrzebowało przynajmniej za pierwszym razem pomocy. Wypełnianie wniosku rozpoczyna się od wyrysowania upraw na działkach referencyjnych (ewidencyjnych) spersonalizowanych na podstawie wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 lub na dodanych nowych działkach referencyjnych.



  • Złożenie wniosku w formie papierowej będzie możliwe jedynie dla tych rolników, którzy nie są w stanie złożyć wniosku w wersji elektronicznej i jednocześnie nie mogą skorzystać z pomocy technicznej zapewnionej przez biuro powiatowe ARiMR


Osobom nieobytym z komputerem może sprawić to pewien kłopot. Po wyrysowaniu uprawy rolnik zaznacza płatność, o którą ubiega się do danej uprawy. Może dodać niezbędne załączniki, a pozostałe dane we wniosku wypełniane są automatycznie przez aplikację – wyjaśnia Lewandowska.

Sprawdź, jak działa e-Wniosek o dopłaty bezpośrednie

Pomimo, że pogoda ostatnio nie rozpieszcza i nie wiadomo, czy niektóre oziminy nie będą musiały być przesiane, warto, aby rolnicy nie czekali z wypełnianiem wniosków.

Skumulowanie korzystania z aplikacji w jednym czasie może doprowadzić do problemów, nawet przy założeniu wysokiej przepustowości. Nie zalecam więc czekać do momentu zakończenia wiosennych prac polowych, tym bardziej, że teraz jeszcze w pole wyjechać nie można i jest czas, by zająć się wnioskiem. Można popróbować, czy jest się w stanie samemu przejść przez aplikację, czy jednak będzie potrzebne wsparcie. Do momentu uruchomienia naborów Agencja udostępniła demonstracyjną wersję aplikacji eWniosekPlus, tzw. demo, można spojrzeć, jak to działa – mówi Eugeniusz Koczorowski, prowadzący prywatną firmę doradczą.

Przed wysłaniem wniosku o dopłaty można wprowadzać zmiany

Warto podkreślić, iż do wniosku można wprowadzać zmiany. Nie ma limitu wejść na dany wniosek. W trakcie jego wypełniania można go zapisywać, zamykać i ponownie otwierać do czasu wysłania do ARiMR.

Gdy wniosek zostanie wypełniony i wysłany w programie eWniosekPlus, w aplikacji będzie można aktualizować dane. Przesłanie zaktualizowanego wniosku będzie jednak już traktowane jako zmiana do wniosku. Zmiany do wysłanego już wniosku, uzupełnienie braków wprowadzone do 1 czerwca 2018 r. nie skutkują zmniejszeniem należnych płatności. Natomiast złożenie wniosku po 15 maja będzie wiązało się ze zmniejszeniem płatności w wysokości 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia. Ostateczny termin składania zmian (od 1 czerwca z konsekwencjami obniżenia płatności) oraz wniosków upływa 11 czerwca 2018 r.

Tryb uproszczony i tryb pełny aplikacji eWniosekPlus – czym się różnią?

W aplikacji eWniosekPlus możliwe jest wypełnienie wniosku w trybie uproszczonym oraz trybie pełnym. Tryb uproszczony umożliwia przegląd danych we wniosku o przyznanie płatności i złożenie go bez konieczności edycji danych. Dopuszczalna jest jedynie modyfikacja w zakresie płatności do zwierząt bez konieczności przejścia do trybu pełnego. Tryb uproszczony dostępny jest dla:
  • rolników uczestniczących w systemie dla małych gospodarstw,
  • rolników, dla których powierzchnia gruntów ornych zgodnie z bazą referencyjną ARiMR na działkach referencyjnych zadeklarowanych w 2017 r. wynosiła poniżej 10 ha.

Wskazani powyżej rolnicy nie mogą jednak ubiegać się o płatności rolnośrodowiskowe, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, płatności ekologiczne i/lub płatności zalesieniowe, inaczej muszą korzystać z trybu pełnego. Ten tryb umożliwia pełną edycję danych.

Na podstawie wprowadzonych danych aplikacja eWniosekPlus umożliwia wydruk formularza wniosku analogicznego do wersji papierowej.

 – Radziłbym rolnikom, aby korzystali z tej funkcji. Warto, by przed wysłaniem wniosku sprawdzić sobie dokładnie wszystko na papierze – podkreśla Eugeniusz Koczorowski.

Rolnicy uczestniczący w systemie dla małych gospodarstw nie muszą deklarować działek rolnych niezgłoszonych do płatności, chyba że deklaracja taka jest niezbędna do celów innych schematów pomocowych.

Rolnikom kwalifikującym się do płatności dla młodych rolników zmieniono sposób obliczania okresu 5 lat, w jakim mogą otrzymywać te płatności. Od tego roku okres 5 lat nie jest skracany o liczbę lat, które upłynęły między rozpoczęciem działalności rolniczej przez młodego rolnika, a pierwszym złożeniem wniosku o płatność dla młodych rolników. Rolnicy, który otrzymali płatność w 2015 r., mogą ją także otrzymać w 2018 r., nawet jeżeli nie otrzymali jej po 2015 r.
Rolnicy posiadający w gospodarstwie ugór z okrywą roślinną należącą do traw zobowiązani są do wykazywania takich obszarów we wniosku jako uprawa – trawy na ugorze. Nieprzerwana deklaracja trawy na ugorze na tej samej powierzchni spowoduje, że grunt ten po 5 latach stanie się trwałym użytkiem zielonym.

dr Magdalena Szymańska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 00:30