Tradycją już stało się to, że ze względu na trudną sytuację rolników wypłacane są zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku rolnicy mogą liczyć na wcześniejsze przelewy płatności bezpośrednich.
Wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich za 2021 roku ma rozpocząć się 18 października
Resort rolnictwa właśnie opublikował projekt rozporządzenia w tej sprawie. Wynika z niego, że wypłaty zaliczek ruszą od 18 października. Zazwyczaj było to 16 października, ale akurat w tym roku dzień ten przypada w sobotę.
– W 2021 r., ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19, a także w związku z wystąpieniem suszy, znaczna część gospodarstw rolnych w Polsce doświadcza trudności finansowych i problemów z płynnością finansową, które w istotny sposób wpływają na pogorszenie zdolności gospodarstw do realizacji zobowiązań. Okoliczności te stanowią przesłankę do wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2021 r. – napisali w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia urzędnicy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Do tego katalogu resort rolnictwa powinien dodać także ogromne problemy rolników utrzymujących świnie, którzy zmagają się z niskimi cenami i ASF oraz hodowcami drobiu, którzy ucierpieli na skutek ptasiej grypy.
W jakiej wysokości będą zaliczki dopłat bezpośrednich?
Komisja Europejska zezwala krajom członkowskim na wypłatę we wcześniejszym terminie 50 proc. dopłat. Ale w wyjątkowych sytuacjach, jak np. klęski żywiołowe czy pandemia Covid-19, wysokość zaliczek może być podniesiona do 70 proc. W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zgodziła się, by w tym roku kraje wypłacały wyższe stawki. Zdaniem unijnych urzędników ma to poprawić sytuację ekonomiczną gospodarstw i ułatwić im przygotowanie się do kolejnego sezonu.
W związku z tym polski resort rolnictwa zamierza wypłacać 70-procentowe zaliczki.
- Wypłata zaliczek na poziomie 70 proc. od dnia 18 października 2021 r. pozwoli w maksymalnym stopniu wykorzystać potencjał tego instrumentu w poprawie płynności finansowej gospodarstw – czytamy w projekcie rozporządzenia.
Jakie będą stawki dopłat bezpośrednich?
Na wypłatę zaliczek w Polsce przeznaczono 2,4 mld EUR. Dokładne stawki płatności poznamy na przełomie września i października. Wtedy to, jak co roku, Europejski Bank Centralny opublikuje kurs wymiany, po którym przeliczane będą dopłaty, a minister rolnictwa w drodze rozporządzenia ogłosi stawki. Przypomnijmy tylko, że w 2020 roku kurs ten wyniósł 4,5462 zł za 1 EUR.
W Polsce co roku ok. 1,3 mln beneficjentów składa wnioski o dopłaty bezpośrednie. W 2020 roku na konta rolników z tego tytułu trafiło 15,69 mld zł.
Kamila Szałaj