StoryEditorPieniądze dla rolnika

Dopłaty bezpośrednie 2023: rolników czeka nie lada wyzwanie

30.03.2023., 08:03h
15 marca ARiMR rozpoczęła kampanię składania wniosków o płatności bezpośrednie oraz obszarowe z II filaru WPR. Wniosek, tak jak w ubiegłych latach, składa się wyłącznie w postaci elektronicznej – za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Ile czasu rolnicy mają na korekty wniosku?

Jak wynika z oficjalnego komunikatu zamieszczonego zarówno na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa, jak i ARiMR, wnioski o przyznanie płatności wraz z załącznikami będą przyjmowane do 15 maja 2023 r. Korekt we wnios­kach bez konsekwencji finansowych będzie można dokonywać do 31 maja 2023 r. Wnioski będzie można złożyć również po 15 maja, ale podobnie jak w przypadku zmian wprowadzonych po 31, za każdy roboczy dzień opóźnienia należne płatności będą pomniejszane o 1%. Założono, że zarówno w przypadku składania wnios­ków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji ostateczny termin to 9 czerwca 2023 r.

 

Zamieszanie w przepisach i niepewność rolników

Po telefonach od naszych Czytelników można wnioskować, że tego­roczna kampania będzie trudna, a wielu z nich bez wsparcia fachowców sobie nie poradzi albo po prostu nie zawnioskuje o tyle płatności, o ile by mogło. Pomimo że kampania ruszyła, nie wszystkie wymogi są do końca sprecyzowane. Nie ma np. nawet projektu rozporządzenia, który regulowałby przyznawanie pomocy w ramach ekoschematu „dobrostan zwierząt”. Rolnicy pytają, czy zapowiadane zmiany, dotyczące zwłaszcza bydła utrzymywanego na uwięzi oraz w systemie otwartym, już obowiązują, czy nie. W jednych materiałach publikowanych przez resort rolnictwa jest o nich wzmianka z zaznaczeniem, że zmiany czekają na akceptację Komisji Europejskiej, w pozostałych prezentowane są zasady wynikające z zatwierdzonego Planu Strategicznego, które nie są korzystne dla rolników.

Nie bez znaczenia jest też bardzo późne przyjęcie przez Sejm ustawy o Planie Strategicznym. Rozporządzenia wykonawcze regulujące szczegółowe warunki i tryb przyznawania i wypłaty poszczególnych rodzajów płatności (poza wspomnianym regulującym dobro­stan zwierząt) przyjmowano praktycznie w ostatniej chwili.

 

Brakuje doradców rolniczych

Izby rolnicze alarmują, że doradców rolniczych jest coraz mniej, wielu doświadczonych odchodzi na emerytury, inni z kolei utracili uprawnienia do świadczenia usług doradczych. Apleują więc do ministra rolnictwa o przeprowadzenie w trybie pilnym szkoleń dla kandydatów na doradców rolniczych. Szczególnie ważne jest przywrócenie uprawnień doradcom, którzy je utracili, np. z powodu urodzenia i wychowywania dzieci czy innych przyczyn uniemożliwiających systematyczne odnawianie uprawnień. Istnieje duża obawa, czy ośrodki doradztwa rolniczego oraz biura powiatowe ARiMR, które mają pomagać rolnikom w wypełnianiu wniosków, będą w stanie to zrobić.

Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 02:35