Komisja Europejska zgadza się na wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie
Przedłużenie możliwości terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie z 15 maja na 15 czerwca potwierdził Phi Hogan, Komisarz UE ds. Rolnictwa. Zgoda na wydłużenie czasu na składanie przez rolników wniosków o płatności wynika z próśb wielu państw członkowskich Unii Europejskiej. Związane jest to z wprowadzonymi przez nie zmianami w systemach administracji wniosków o płatności.
Polscy rolnicy mają czas na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie tylko do 15 maja?
Jak na razie nie wiadomo czy możliwość dłuższego składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2017 rok będzie dotyczyło także polskich rolników.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez cały czas podkreślało, że inaczej niż w latach poprzednich, nie przedłuży tego terminu i ostatnim dniem na złożenie dokumentów 15 maja.
– Już w ubiegłym roku miałem z tym duże kłopoty. Musiałem prosić panią premier aby interweniowała w Komisji Europejskiej. Rolnicy muszą się zmobilizować. Wydłużenie terminu komplikuje wiele spraw, m.in. przeprowadzenie kontroli na miejscu, wypłacenie zaliczek, a planujemy wypłacić je w tym roku również. Nie przewidujemy więc wydłużenia terminu na składanie wniosków o płatności – podkreślał Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa podczas spotkania w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim 12 kwietnia. [przeczytaj cały artykuł "Jurgiel: nie przedłużymy terminu na wnioski o dopłaty bezpośrednie"].
Czy po decyzji Hogana minister zmieni zdanie? Czekamy na odpowiedź resortu na nasze pytania.
Mniejsze dopłaty bezpośrednie za każdy dzień spóźnienia
Jak na razie lepiej przyjąć, że 15 maja najpóźniej należy dostarczyć wniosek do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co więcej, warto przestrzegać tego terminu, ponieważ za każdy dzień spóźnienia ARiMR będzie potrącać 1% płatności.
W 2017 roku na dopłaty bezpośrednie przewidziano ok. 3,4 mld euro a na działania obszarowe w ramach PROW kolejne 2,6 mld euro.
pm