Zgoda Komisji Europejskiej za wydłużenie terminu składania wniosków
Przedłużenie możliwości terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie z 15 maja na 15 czerwca potwierdził Phi Hogan, Komisarz UE ds. Rolnictwa. Zgoda na wydłużenie czasu na składanie przez rolników wniosków o płatności wynika z próśb wielu państw członkowskich Unii Europejskiej. Związane jest to z wprowadzonymi przez nie zmianami w systemach administracji wniosków o płatności.
Czy z wydłużonego terminu będą mogli skorzystać także polscy rolnicy?
O wydłużenie terminu apelowały m.in. izby rolnicze. Jednak przez cały tydzień Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie odpowiedziało na pytania redakcji „Tygodnika”.
Dopiero 11 maja podczas posiedzenia komisji rolnictwa w Sejmie wiceminister Ryszard Zarudzki stwierdził, że resort analizuje sytuację i nie wyklucza przeniesienia ostatecznej daty dostarczenie wniosków na 31 maja lub na 15 czerwca. Jednak jak na razie obowiązuje data 15 maja – jako termin dostarczenia wniosków.
Pół miliona rolników jeszcze nie złożyła wniosku o dopłaty za 2017 rok
Według informacji ARiMR do 10 maja wpłynęło nieco ponad 880 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie. Oznacza to, że niemal pół miliona rolników czeka ze złożeniem wniosku na ostatnią chwilę.
Gdzie składać wnioski o dopłaty bezpośrednie 2017
Wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2017 rok można składać do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak na razie obowiązuje data 15 maja. Agencja specjalnie przez kilka dni wydłuża czas pracy urzędników ARiMR – wnioski będzie można złożyć w dni robocze oraz w sobotę 13 maja w godz. 6.00 – 20.00.
Mniejsze dopłaty za każdy dzień spóźnienia
Kto nie zdąży złożyć wniosków o dopłaty bezpośrednie do 15 maja, będzie mógł dostarczyć swój wniosek do 9 czerwca, ale wówczas należne mu płatności będą pomniejszane o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.
W 2017 roku na dopłaty bezpośrednie przewidziano ok. 3,4 mld euro a na działania obszarowe w ramach PROW kolejne 2,6 mld euro.
pm