Są już metodyki do integrowanej produkcji roślin dla żyta oraz jęczmienia ozimego i jarego.arch.
StoryEditorDopłaty bezpośrednie

1400 zł/ha dopłaty do jęczmienia i żyta. Nowe metodyki Intergowanej Produkcji

01.08.2024., 09:02h

PIORiN opublikował dwie nowe metodyki do Integrowanej Produkcji Roślin dla żyta oraz jęczmienia ozimego i jarego. Dzięki temu producenci tych upraw będą mogli uzyskać do hektara dopłatę 1400 zł.

Ekoschemat Integrowana Produkcja Roślin także dla żyta i jęczmienia

Dobra wiadomość dla rolników. Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa zatwierdził dwie nowe metodyki do integrowanej produkcji roślin (IP) dla żyta oraz jęczmienia ozimego i jarego. To oznacza, że producenci tych upraw będą mogli skorzystać z dopłat w ramach „Ekoschematu Integrowana Produkcja Roślin”. A warto, bo stawka wsparcia wynosi ok. 1400 zł/ha (w 2023 roku wyniosła dokładnie 1363,77 zł/ha).

Zgłoszenie 30 dni przed siewem

Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o ekoschemat IP dla żyta i jęczmienia muszą się jednak pospieszyć, gdyż warunkiem otrzymania dopłat jest zgłoszenie się do jednostki certyfikującej co najmniej 30 dni przez siewem.

‌Lista jednostek certyfikujących znajduje się na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa pod linkiem: https://www.gov.pl/web/piorin/zasady-ip

Ekoschemat Integrowana Produkcja Roślin: kto może otrzymać ok. 1400 zł/ha?

Przypomnijmy. Płatności w ramach ekoschematu Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin są przyznawane rolnikom, którzy:

  • prowadzą uprawę roślin zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin zatwierdzonymi przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa i udostępnionymi na stronie internetowej administrowanej przez GIORiN
  • znajdą się na wykazie rolników, którzy uzyskali certyfikat w ramach integrowanej produkcji roślin, przekazanym do ARiMR przez jednostki certyfikujące.

Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie ma obowiązku dokonywania weryfikacji użytych do produkcji odmian roślin. Taką informację Agencja przekazała naszej redakcji w lipcu 2024 r.

Będą metodyki dla kolejnych upraw

Obecnie na stronie PIORiN dostępne są metodyki dla 45 upraw. Ale planowane jest rozszerzanie systemu IP o nowe gatunki roślin. 

- Aktualnie notyfikowane w Komisji Europejskiej są metodyki IP dla nowych upraw tj. kukurydza cukrowa, fasola szparagowa i na suche ziarno, słonecznik, winogrona w uprawie polowej. Po zakończonym procesie notyfikacji zostaną one niezwłocznie zatwierdzone przez Głównego Inspektora oraz opublikowane – czytamy na stronie PIORiN.

image
Dopłaty bezpośrednie 2024

Płatność dla małych gospodarstw: coraz mniej czasu na złożenie wniosku

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 15:37