200 milionów złotych dla rolników. Kto je może otrzymać?
Komisja Europejska zgodziła się na przeznaczenie 200 mln zł dla rolników, którzy w 2022 lub w 2023 r. co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za sprzedaną kukurydzę. Warunkiem ubiegania się o pomoc jest uprawa kukurydzy w 2022 r. oraz otrzymanie za ten rok płatności bezpośrednich z tego tytułu. Czekamy na ogłoszenie naboru wniosków, który ma potrwać do 6 października br.
Jakie dokumenty rolnik musi złożyć?
Do wniosku o pomoc, który składa się w biurze powiatowym ARiMR, rolnik musi załączyć kopie faktur, rachunków lub innych dowodów potwierdzających sprzedaż kukurydzy w 2022 r. lub 2023 r., które w całości lub części nie zostały zapłacone. Musi się także postarać o dokument potwierdzający istnienie wierzytelności, czyli:
- kopię listy wierzytelności sporządzonej w postępowaniu upadłościowym albo restrukturyzacyjnym lub innego dokumentu potwierdzającego istnienie wierzytelności wobec upadłego, lub dłużnika, któremu wydano postanowienie o ogłoszeniu upadłości lub wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego, lub wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, lub innego dokumentu potwierdzającego istnienie wierzytelności,
- dokument potwierdzający istnienie wierzytelności wobec podmiotu będącego w likwidacji sporządzony przez likwidatora tego podmiotu lub kopię dokumentu potwierdzającego istnienie tej wierzytelności, na której likwidator sporządził adnotację o uznaniu tej wierzytelności, lub kopię prawomocnego orzeczenia sądu ustalającego istnienie wierzytelności, lub pisemną informację sporządzoną przez komornika o stanie egzekucji prowadzonej wobec likwidowanego podmiotu.
Nie więcej jak 80 procent pomocy
Wysokość pomocy nie może przekroczyć 80% kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków, lub innych dowodów potwierdzających sprzedaż. Jeśli rolnik rozlicza VAT na zasadach ogólnych, pod uwagę będzie brana kwota netto, jeśli natomiast jest rolnikiem ryczałtowym – kwota brutto. Jeśli zapotrzebowanie na pomoc przekroczy 200 mln zł, zostanie zastosowany współczynnik korygujący.
O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którzy na dzień 31 sierpnia 2023 r. nie spełniali warunków do ubiegania się o rekompensatę z Funduszu Ochrony Rolnictwa. O taką rekompensatę można było wnioskować w sierpniu, pod warunkiem że firma, która zalegała z zapłatą, m.in. za kukurydzę, stała się niewypłacalna w ubiegłym roku.
Magdalena Szymańska
fot. arch. TPR