Jakie płatności zastąpi nowa forma wsparcia rolników?
Płatność ta zastąpi takie rodzaje dopłat, jak:
- podstawowe wsparcie dochodów,
- płatność redystrybucyjną,
- płatność dla młodych rolników,
- wszystkie płatności związane z produkcją,
- płatności w ramach ekoschematów.
Których płatności bezpośrednich nie obejmą nowe płatności dla rolników?
Płatności dla małych gospodarstw nie obejmą natomiast przejściowego wsparcia krajowego (uzupełniającej płatności podstawowej, płatności do tytoniu), płatności ONW, płatności ekologicznej oraz płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych. Oznacza to, że te płatności zostaną wypłacone rolnikom niezależnie od płatności dla małego gospodarstwa. Stawka płatności dla małego gospodarstwa wyniesie 225 euro/ha. Zważywszy na przewidywane na ten rok stawki poszczególnych rodzajów płatności, zastąpienie ich płatnością ryczałtową wydaje się bardzo atrakcyjne, zwłaszcza dla tych małych gospodarstw, które nie prowadzą hodowli oraz nie uprawiają roślin, do których są stosunkowo atrakcyjne stawki dopłat do produkcji.
Ile pieniędzy otrzymają rolnicy z nowej płatności?
Przypomnijmy, że podstawowe wsparcie dochodów, które zastąpiło jednolitą płatność obszarową, w tym roku wyniesie około 115 euro, a płatność redystrybucyjna około 39 euro, łącznie więc właściciel małego gospodarstwa z tytułu tych dwóch płatności mógłby otrzymać około 154 euro. Jeśli jest młodym rolnikiem, kwota dopłat zwiększyłaby mu się do około 215 euro. Posiadacze nie więcej niż 5 ha raczej nie wnioskowali o płatności związane z ekoschematami ani o dopłaty do ziemniaków skrobiowych, buraków cukrowych czy roślin strączkowych, które mogłyby sprawić, że zamiast ryczałtu lepiej pozostać im przy standardowym naliczaniu płatności. Wprowadzenie płatności dla małych gospodarstw jest więc ukłonem głównie w stronę gospodarstw małoobszarowych zajmujących się standardową produkcją roślinną. Zapewne skorzystają na niej też rolnicy, którzy wydzierżawiają swoje kilka hektarów innym rolnikom, ale dopłaty, choć nie jest to zgodne z przepisami, pobierają dla siebie.
Czy nowa płatność jest sprawiedliwa dla rolników?
Z perspektywy czasu może się okazać, że wprowadzenie tej płatności postawi w niekorzystnej sytuacji, w stosunku do pięciohektarowców, nieco większe gospodarstwa, które nie były w stanie sięgnąć po płatności z tytułu ekoschematów. One mogą bowiem otrzymać mniejszą dopłatę do hektara niż mali ryczałtowcy. Przypomnijmy jednak, że takie dzielenie gospodarstw zostało przewidziane tylko na ten rok.
Żeby skorzystać z nowego rozwiązania, wystarczy złożyć do 31 sierpnia 2023 roku za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eW niosekPlus) skan oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”. Jego wzór znajduje się na stronie internetowej Agencji.
Magdalena Szymańska