
Zróżnicowana struktura upraw – 300 zł dopłaty do hektara
Jedna z praktyk ekoschematu rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi, jeśli rolnik ją wybierze, zapewni mu 3 punkty. Przy czym szacunkowa wartość 1 punktu to 22,47 euro/ha. Zatem ok. 300 zł dopłaty do hektara powierzchni zakwalifikowanej do płatności. Chodzi o Zróżnicowaną strukturę upraw.
Co w zamian za zróżnicowaną strukturę upraw?
Praktyka ta poprawi jakość gleby i odbuduje materię organiczną. Wzbogaci strukturę upraw o gatunki roślin, które wpływają nie tylko na dodatni bilans materii organicznej, ale i na zwiększanie się różnorodności biologicznej. W dodatku pozytywnie wpłynie na różnorodność biologiczną i ograniczy monokulturę na gruntach ornych.
Na czym polega zróżnicowana struktura upraw?
Praktyka polega na prowadzeniu co najmniej 3 różnych upraw na gruntach ornych w gospodarstwie.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Rolnik realizując zróżnicowaną strukturę upraw musi spełnić pewne warunki. Otóż są to:
1. Udział głównej uprawy w strukturze zasiewów - nie może przekraczać 65% i udział trzeciej lub w przypadku większej liczby upraw, łącznie trzeciej i kolejnych upraw - nie może być mniejszy niż 10%.
Co ważne, grunty ugorowane, grunty zgłoszone do płatności do obszarów z roślinami miododajnymi oraz ogródki bioróżnorodności i wieloletnie pasy kwietne zgłaszane do płatności w ramach interwencji Bioróżnorodność na gruntach ornych - nie mogą stanowić jednej z trzech największych upraw.
2. Co najmniej 20% w strukturze zasiewów mają stanowić: uprawy gatunków roślin pozytywnie wpływających na bilans glebowej materii organicznej (wykaz nr 1). Przy czym, w przypadku mieszanek bobowatych ze zbożami, zboża nie mogą być dominujące w tej mieszance.
3. Udział łącznie zbóż (wykaz nr 2) w strukturze zasiewów - nie może przekraczać 65%.
4. Udział upraw mających ujemny wpływ na bilans materii organicznej (wykaz nr 3) - nie może przekraczać 30%.
Co w przypadku uprawy rzepaku?
W przypadku uprawy rzepaku, począwszy od 2024 r., słomę po zbiorze plonu głównego rozdrabnia się i miesza z glebą lub przyoruje.
Uprawa odrębna – co nią jest?
Za odrębną uprawę uznaje się uprawę zgodnie z definicją określoną w ramach normy GAEC 7, czyli tak, jak do celów zmianowania i dywersyfikacji upraw:
- Rodzaj roślin.
- Formę jarą i ozimą tego samego rodzaju roślin.
- Gatunek roślin z rodzin:
- kapustowatych (Brassicaceae)
- psiankowatych (Solanaceae)
- dyniowatych (Cucurbitaceae)
- Grunt ugorowany.
- Trawy lub inne zielne rośliny pastewne.
Rodzina, rodzaj i gatunek roślin są określone zgodnie z klasyfikacją botaniczną.
Wykazy upraw dla praktyki Zróżnicowana struktura upraw
oprac. Agnieszka Sawicka