W Sejmie odbyło się posiedzenie podkomisji stałej do spraw dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce.
Do połowy maja niemal 38 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty do dobrostanu zwierząt
Ministerstwo rolnictwa przedstawiło liczbę złożonych przez rolników wniosków o płatności w ramach dobrostanu zwierząt gospodarskich, złożonych w ramach środków przeznaczonych na ten cel we Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2023 – 2027. Dane zostały uzyskane z ARiMR według stanu baz danych na dzień 17 maja 2023 r.
Jakie warianty ekoschematu dobrostan zwierząt najczęściej wybierają rolnicy?
– Największą popularnością wśród rolników cieszą się warianty dobrostan krów mlecznych a także dobrostan opasów. Najmniej wniosków złożono do wariantów dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.
Oto jaką popularnością cieszą się poszczególne warianty dobrostanu zwierząt:
- Dobrostan loch – 1 227;
- Dobrostan tuczników – 1 209;
- Dobrostan krów mlecznych – 28 885;
- Dobrostan krów mamek – 3 162;
- Dobrostan opasów – 8 580;
- Dobrostan owiec – 646;
- Dobrostan kur niosek – 25;
- Dobrostan kurcząt brojlerów – 22;
- Dobrostan indyków z przeznaczeniem na produkcję mięsa – 8;
- Dobrostan koni – 1 052;
- Dobrostan kóz – 108.
Łącznie jest to 37 868 wniosków. Ale trzeba pamiętać, że jeden producent może wnioskować o dobrostan loch, dobrostan tuczników itd. aż do wyczerpania wariantów. Dlatego liczba 37 868 jest niższa niż suma liczby wniosków dla poszczególnych wariantów.
Ministerstwo rolnictwa szacuje, że około 80 tys. rolników złoży wniosek o dopłaty dobrostanowe
Z wypowiedzi przedstawicieli ministerstwa rolnictwa wynika, że powyższe dane oznacza, że zostało już złożonych ok. 50% wniosków na działania dobrostanowe.
wk