5 tys. rolników bez dopłat za Dobrostan zwierząt. Winny system ARiMR?Canva
StoryEditorPieniądze

5 tys. rolników bez dopłat za Dobrostan zwierząt. Winny system ARiMR?

04.11.2024., 09:30h

Ponad 5100 rolników nie otrzyma dopłat za Dobrostan zwierząt. ARiMR odmówiła im wypłaty pieniędzy. Zdaniem rolników winę za to może ponosić system IRZPlus.

Rolnicy alarmują, że ARiMR odmawia im przyznania płatności z tytułu realizacji ekoschematu Dobrostan zwierząt. Chodzi o działanie „dobrostan krów mamek i opasów”. ARiMR twierdzi, że rolnicy nie dotrzymali terminów w rejestracji urodzeń czy przemieszczeń. Zdaniem rolników winę za to może ponosić system IRZplus ARiMR, który funkcjonuje od 6 stycznia 2023 roku.

- Brak odnotowania zdarzenia w systemie może wynikać nie z błędu rolnika, ale z powodu niedziałającego systemu IRZ po zmianach prawa w 2022 roku. Po uruchomieniu systemu w styczniu 2023 roku pojawiły się problemy w działaniu i nowa wersja aplikacji nie spełniała przez wiele miesięcy oczekiwań i wymagań hodowców. System się zawieszał, dane były często nieprawidłowe, niewiarygodne, a zdarzenia trudno było zgłaszać na czas, jak również zgłoszone dane znikały. Pomimo wielokrotnych prób nie zawsze udawało się wypełnić odpowiednie zgłoszenie w terminie – argumentuje w piśmie do wiceprezesa ARiMR Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego i prosi o informację, ilu rolnikom ARiMR odmówi dopłat do Dobrostanu zwierząt.

Ponad 5 tys. rolników nie dostanie dopłat za Dobrostan zwierząt

Okazuje się, że przez nieterminowe zgłoszenia i inne braki tysiące rolników zostanie pozbawionych dopłat bezpośrednich. W odpowiedzi na pismo Związku ARiMR poinformowała, że do 8 października br. wydano aż 5 171 decyzji odmownych w ramach Dobrostanu opasów i wariantów dotyczących krów mamek, z czego 130 z tytułu przedeklarowania zwierząt z powodu nieterminowych zgłoszeń. Spośród rolników, którzy otrzymali odmowę, zaledwie 49 zdecydowało się wnieść odwołanie. Liczba pozytywnie rozpatrzonych wniosków wyniosła 32 851.

Będzie spotkanie z rolnikami w sprawie IRZ?

Jak poinformował zastępca prezesa ARiMR Marek Budzich, Departament Ewidencji Producentów i Rejestracji Zwierząt ma zamiar spotkać się z rolnikami zrzeszonymi w związkach hodowców bydła, które działają w Polsce po to, by odpowiedzieć na nurtujące ich pytania odnośnie do IRZ i wyjaśnić zaistniałe nieprawidłowości.

Rolnicy domagają się jednak pilnego zwolnienia hodowców i producentów bydła z sankcji karnych w przypadku braku możliwości dokonania zgłoszenia w IRZplus. Ich zdaniem ARiMR powinna tu zastosować przepisy unijne, które mówią, że państwo członkowskie ma stosować wobec rolników kary proporcjonalne, a ich wymiar powinien być uzależniony od wagi, skali i trwałego charakteru lub powtarzalności wykrytej niezgodności. Państwo w szczególnych przypadkach może też odstąpić od kar wobec rolników. 

Dobrostan zwierząt – ilu rolników złożyło wnioski?

Ekoschemat Dobrostan zwierząt jest jednym z najczęściej wybieranych przez rolników. Każda z dostępnych praktyk jest realizowana przez ponad 3 tys. hodowców. W przypadku wariantów dot. bydła mięsnego rolnicy złożyli wnioski w liczbie:

  • Dobrostan opasów – ściółka: 60 806,
  • Dobrostan krów mamek – ściółka: 10 170,
  • Dobrostan opasów – wybieg: 6 670,
  • Dobrostan krów mamek – wypas: 6 352,
  • Dobrostan opasów – wypas: 5 122,
  • Dobrostan krów mamek – wybieg: 4 774,
  • Dobrostan opasów – zwiększona powierzchnia bytowa o co najmniej 50%: 4 025.

Liczba złożonych wniosków w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt w podziale na poszczególne województwa przedstawia się w następujący sposób:

image
5 tys. rolników bez dopłat za Dobrostan zwierząt. Winny system ARiMR?
FOTO: Canva

Przeczytaj również:

image
Konferencja Dobrostan Zwierząt 2024

Wszyscy chcą dobrostanu zwierząt, ale płaci za niego tylko rolnik

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. listopad 2024 10:19