5 tys. rolników bez dopłat za Dobrostan zwierząt. Winny system ARiMR?Canva
StoryEditorPieniądze

Rolnik zmienił jałówce kierunek użytkowania. Czy dostanie dopłaty?

05.11.2024., 13:00h

Rolnicy nie wiedzieli, jak zarejestrować w systemie IRZ Plus jałówki hodowlane, by te zostały później uznane za krowy mamki. Teraz wiadomo, co należy zrobić.

Jak rejestrować w IRZ jałówki hodowlane?

We wrześniu br. Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego skierował wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:

„Czy rolnicy, którzy zdecydowali się na zmianę przeznaczenia zwierzęcia po ukończeniu 18. miesiąca życia przez jałówkę i chcą przeznaczyć ją do dalszej hodowli, a co za tym idzie, zmienili kierunek użytkowy jałówek z opasowego lub mięsno-opasowego na kierunek mięsny, będą mogli w późniejszym okresie skorzystać ze wsparcia w ramach Ekoschematu „Dobrostan zwierząt dla krów mamek”?

Które zwierzęta kwalifikują się do Dobrostanu opasów?

Jak wynika z odpowiedzi ARiMR, do wariantu Dobrostan opasów kwalifikują się zwierzęta, zarówno samce, jak i samice, które:

  • mają określone przeznaczenie do opasu tzw. kierunek: do opasu, mięsny do opasu, mleczny do opasu,
  • przebywają w gospodarstwie co najmniej przez 120 dni,
  • są objęte wymogami wariantu Dobrostan opasów do wieku 18 miesięcy.

Natomiast do wariantów, takich jak Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub budynkach oraz Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym kwalifikują się krowy:

  • mające co najmniej 24 miesiące życia,
  • w odniesieniu do których rolnik określił mięsny typ użytkowy,
  • w przypadku krów typu użytkowego kombinowanego mięsny kierunek użytkowania.

Okazuje się, że jeżeli rolnik spełni powyższe warunki, a jego jałówka po skończonym okresie referencyjnym dla wariantu Dobrostan opasów zostanie w gospodarstwie i ukończy 24 miesiące, zostanie ujęta w wariantach Dobrostan krów mamek. Jest jednak haczyk. Taka jałówka zostanie ujęta w wariantach Dobrostan krów mamek, jeśli w komputerowej bazie IRZPlus ma określony typ użytkowy mięsny bez względu na to, jaki ma kierunek użytkowania.

– Tym samym, jeśli sztuka ma określony typ mięsny i kierunek do opasu, to taka jałówka po uzyskaniu wieku 24 miesięcy kwalifikuje się do płatności w ramach Dobrostanu krów mamek – czytamy w uzasadnieniu ARiMR.

Którzy hodowcy nie dostaną płatności w ramach wariantu Dobrostan krów mamek?

Niestety, z relacji ARiMR wynika, że rolnicy, którzy w przypadku zgłaszania sztuki w typie użytkowym kombinowanym zaznaczyli przeznaczenie do opasu, nie otrzymają płatności dobrostanowej w ramach wariantów Dobrostan krów mamek. Okazuje się, że by w tym wypadku płatność została przyznana, należy zmienić kierunek użytkowania na mięsny.

Czy w przypadku ekoschematu Dobrostan zwierząt kierunek użytkowania jest istotny?

Co ciekawe, ARiMR kwalifikując bydło w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt, zwraca uwagę na zaznaczony kierunek użytkowania wyłączenie w przypadku krów określonych jako typ kombinowany. Jak się okazuje, krowa w typie użytkowym kombinowanym z określonym kierunkiem użytkowania nie spełnia definicji krowy mamki.

Będzie spotkanie z rolnikami w sprawie IRZ?

Jak poinformował zastępca prezesa ARiMR Marek Budzich, Departament Ewidencji Producentów i Rejestracji Zwierząt ma zamiar spotkać się z rolnikami zrzeszonymi w związkach hodowców bydła, które działają w Polsce po to, by odpowiedzieć na nurtujące ich pytania odnośnie do IRZ i wyjaśnić zaistniałe nieprawidłowości.

Przeczytaj również:

image
Konferencja Dobrostan Zwierząt 2024

Wszyscy chcą dobrostanu zwierząt, ale płaci za niego tylko rolnik

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: PZHBM

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 12:03