Dopłata do zakupionych mięsnych czystorasowych buhajów zależy także od średniego stanu krów w gospodarstwiearchiwum
StoryEditorPIENIĄDZE

5000 zł dopłaty do mięsnego buhaja. Jakie warunki?

12.04.2024., 11:00h
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła nabór wniosków o dopłaty do zakupu czystorasowego buhaja rasy mięsnej. Wnioski można składać osobiście w biurach powiatowych albo elektronicznie do końca listopada bieżącego roku. Co jednak ważne, pomoc ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Kto może się ubiegać o te pieniądze?

O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którzy mają nadany numer identyfikacyjny, a ich warsztaty pracy spełniają definicję mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa. Dopłaty należą się jedynie do czystorasowych buhajów rasy mięsnej w wieku powyżej 13 miesięcy, dla których wystawiono świadectwo zootechniczne (powinno być zgodne z aktualnymi przepisami). Wsparciem są objęte zwierzęta zakupione w tym lub w poprzednim roku.

Zadecydują również krowy

O wysokości pomocy zadecyduje nie tylko liczba zakupionych buhajów, ale także średnia liczba krów w gospodarstwie. Wysokość pomocy ustala się bowiem jako iloczyn kwoty 5000 zł i liczby zakupionych buhajów, ale ich liczba nie może być większa niż iloraz średniej liczby krów w gospodarstwie i liczby 30.

Średnią liczbę krów ustala się, dzieląc liczbę krów będących w posiadaniu rolnika w ostatnim dniu każdego miesiąca w roku poprzedzającym rok, w którym kupiono buhaja, i liczby 12. Dane te pozyskiwane są z IRZplus. Krowa jest rozumiana jako samica bydła, która osiągnęła wiek minimum 24 miesięcy.

W przypadku gdy rolnik złożył wniosek o dofinansowanie buhajów kupionych w dwóch różnych latach kalendarzowych, wyliczenie ilorazu średniej liczby krów w gospodarstwie i liczby 30 przeprowadza się oddzielnie dla każdego roku.

Tak więc jeśli rolnik chce kupić buhaje w tym roku, może otrzymać dopłatę do więcej niż jednej sztuki, jeśli średnia liczba krów w jego gospodarstwie w ubieg­łym roku była nie mniejsza niż 60. Inaczej może otrzymać jedynie dopłatę do jednego buhaja.

W przepisach regulujących przyznanie tej pomocy wskazano również, że jako możliwą liczbę buhajów podlegających dofinansowaniu bierze się pod uwagę dla wszystkich buhajów mniejszą liczbę z dwóch wyliczonych ilorazów średniej liczby krów w gospodarstwie i liczby 30.

Jeśli więc rolnik kupił np. buhaja w ubiegłym roku, a w 2022 roku średnia liczba krów w jego gospodarstwie wynosiła 30, oraz 2 buhaje w bieżącym roku, a średnia liczba krów zwiększyła się w 2023 roku do 60, może otrzymać pomoc jedynie na 2 buhaje (a nie na 3).

Wsparcie na buhaja, nie na rolnika

Kalkulując kwoty wsparcia, trzeba mieć też na uwadze, że zakup danego buhaja może zostać objęty pomocą tylko raz. Co oznacza, że nie może dojść do sytuacji, w której to samo zwierzę zostanie zgłoszone do dopłaty więcej razy, ponieważ zmieniło właściciela. Taki ruch blokuje zresztą zapis wskazujący, że rolnik, który sprzedał buhaja, do którego otrzymał pieniądze wcześniej niż przed upływem 24 miesięcy od zakupu, musi je zwrócić. Kwota zwrotu będzie liczona proporcjonalnie do okresu brakującego do wymaganych 24 miesięcy.

Sprawdź, czy masz limit

Skoro dopłata do buhajów jest zaliczana do pomocy de minimis w rolnictwie, trzeba mieć też na względzie wykorzystanie swojego limitu na gospodarstwo, który nie może przekroczyć 20 tys. euro w trakcie 3 lat podatkowych albo obrotowych. Pod uwagę trzeba wziąć więc pomoc otrzymaną w bieżącym roku podatkowym oraz w ciągu dwóch poprzednich lat, w tym także otrzymaną przez współmałżonka pozostającego we wspólności majątkowej małżeńskiej.

image
FOTO: oprac. TPR

Co musi znaleźć się we wniosku?

Składając wniosek, trzeba przygotować dokument potwierdzający zakup buhaja, kopię świadectwa zootechnicznego wystawionego dla zakupionego buhaja oraz wszystkie zaświadczenia dotyczące otrzymanej pomocy de minimis.

Skoro już teraz Polska ma wykorzystany limit pomocy de minimis w rolnictwie na ten rok na poziomie ponad 80%, a nabór wniosków jest do końca listopada, trzeba liczyć się z tym, że dopłaty do zakupu buhajów trafią do rolników niewcześnie. Resort rolnictwa podjął działania związane z wystąpieniem do Komisji Europejskiej w sprawie zwiększenia zarówno limitu krajowego, jak i na gospodarstwo, jednak to też nie zadzieje się od razu.

Magdalena Szymańska

fot. M. Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. styczeń 2025 05:30