Przez problemy z aplikacją ARiMR część rolników nie złożyła wniosku o dopłaty do zbóż i rzepaku
Nabór wniosków o dopłaty do innych zbóż i rzepaku zakończył się 31 lipca. Ale okazuje się, że nie wszyscy uprawnieni rolnicy złożyli wniosek. Powód? Problemy z aplikacją ARiMR, które, jak donosi samorząd rolniczy, utrudniły lub wręcz uniemożliwiły składanie wniosków o wsparcie.
- Większość rolników zauważyła, że aplikacja do składania wniosków regularnie się zawieszała lub wyrzucała ich z systemu. Wielu z nich straciło mnóstwo czasu na próby złożenia dokumentów, które kończyły się fiaskiem ze względu na te techniczne niedogodności. Tego rodzaju przeciwności są szczególnie niefortunne, biorąc pod uwagę okres żniwny, kiedy to obowiązki w polu wywołują konieczność codziennego zaangażowania rolników – wyjaśnia Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych.
W ocenie Szmulewicza, problem techniczny stanowił znaczne utrudnienie dla wielu rolników w całym kraju, a straty finansowe, które ponieśli, są poważne i dotkliwe.
Izby rolnicze apelują o umożliwienie składania wniosków o dopłaty do zbóż i rzepaku
W związku z tym izby rolnicze zaapelowały do ministra rolnictwa Roberta Telusa o przywrócenie terminu na złożenie wniosków o dopłaty za sprzedane zboża i rzepak.
- Proszę o rozważenie wydłużenia terminu składania wniosków, aby dać szansę rolnikom na pokrycie poniesionych kosztów za sprzedane produkty, które przyczyniają się do rozwoju naszej krajowej produkcji rolnej – apeluje Szmulewicz.
Dopłaty do zbóż i roślin oleistych. Ile wniosków złożyli rolnicy?
Rolnicy, którzy sprzedali do 15 lipca kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik, mogli składać do 31 lipca 2023 r. wnioski o pomoc. O takie wsparcie ubiega się w ARiMR 131,6 tys. rolników – najwięcej od rolników z województw: mazowieckiego, lubelskiego, wielkopolskiego i łódzkiego.
W przeciwieństwie do dopłat do pszenicy i gryki, rolnicy mogli składać wnioski wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR. Nie mieli możliwości dostarczenia dokumentów do biura Agencji lub pocztą.