Czy z ekoschematów rolnicy dostaną dopłaty do nowych nawozów?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Ekoschematy: czy rolnicy dostaną dopłaty do nowych nawozów?

09.08.2024., 14:30h

MRiRW nie jest przeciwne wprowadzeniu dopłat do nawozów biologicznych w ramach ekoschematów PS WPR 2023-2027, jednak zaznacza, że będzie to skomplikowana procedura.

Nawozowe produkty mikrobiologiczne 

Sprawą nawozowych produktów mikrobiologicznych zainteresował się były wiceminister rolnictwa i poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Ciecióra, którego zdaniem należałoby wpisać takie produkty do ekoschematów. 

Rozszerzenie ekoschematu „Biologiczna ochrona upraw” o wsparcie w formie dofinansowania dla nawozowych produktów mikrobiologicznych stanowiłoby skuteczną zachętę dla rolników do stosowania zabiegów biologicznych. Dzięki uprawom metodami z użyciem produktów mikrobiologicznych polskie rolnictwo zyska m.in. powszechność stosowania nieinwazyjnych i ekologicznych preparatów mikrobiologicznych zastępujących zarówno środki ochrony chemicznej, jak również preparaty wpływające na poprawę jakości gleb i ograniczenie zanieczyszczeń środowiska – napisał w interpelacji poseł K. Ciecióra.

Czy będą zmiany w PS WPR 2023-2027?

Ministerstwo rolnictwa w odpowiedzi poinformowało, że w tej sprawie zostały podjęte prace z instytutami naukowymi. Niemniej jednak wdrożenie nowego rodzaju wsparcia wymaga w pierwszej kolejności zaproponowania zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W tym kontekście podkreślenia wymaga fakt, że wprowadzenie nowej interwencji to nie tylko uzupełnienie PS WPR o opis tej interwencji, ale przede wszystkim wiąże się to z koniecznością dostosowania już istniejących zapisów PS WPR, np. w części dotyczącej oceny potrzeb i strategii interwencji, wskaźników czy w planie finansowym.

Ponadto, każda propozycja zmiany PS WPR wymaga akceptacji Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2024 (KM PS WPR), jak również akceptacji Rady Ministrów.

– Dodatkowo, każda zmiana w PS WPR wymaga zatwierdzenia przez Komisję Europejską (KE), co jest procesem złożonym i długotrwałym, poprzedzonym negocjacjami z KE. Po uzyskaniu akceptacji KE istnieje konieczność wprowadzenia rozwiązań do polskiego porządku prawnego, co może wymagać zmiany np. ustawy o Planie Strategicznym WPR 2023-2027 (1), a na pewno będzie wymagało zmiany odpowiednich rozporządzeń wykonujących przepisy tej ustawy – napisał w odpowiedzi wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

Do czego przyznawana jest płatność?

Płatność jest przyznawana do powierzchni gruntów położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów, posiadanych przez rolnika, na których ten rolnik przeprowadził, w celu eliminacji danego agrofaga, zabieg ochrony upraw, wyłącznie przy użyciu środka ochrony roślin, zawierającego mikroorganizmy jako substancje czynne. Użyty środek ochrony roślin musi być dopuszczony do obrotu na podstawie wydanego przez ministra właściwego do spraw rolnictwa zezwolenia, lub pozwolenia na handel równoległy. Zabieg należy przeprowadzić zgodnie z zawartymi w etykiecie wymaganiami.

Płatność do biologicznej ochrony upraw jest przyznawana do powierzchni:

  • upraw trwałych lub
  • gruntów ornych lub
  • zadrzewionej w systemie rolno-leśnym, jeżeli w ramach tego systemu są uprawiane tylko drzewa owocowe na trwałych użytkach zielonych;

Warunek zastosowania biologicznego środka ochrony roślin uznaje się za spełniony, jeżeli został zastosowany co najmniej jeden zabieg ochrony upraw, przy użyciu biologicznego środka ochrony roślin.

W przypadku gdy eliminacja danego agrofaga za pomocą biologicznego środka ochrony roślin okazała się nieskuteczna, dopuszcza się przeprowadzenie zabiegu chemicznym środkiem ochrony roślin.

W ubiegłorocznej kampanii o dopłaty bezpośrednie o takie wsparcie ubiegało się 1 362 rolników. Mogli oni liczyć na dodatkową dopłatę w wysokości 414,29 zł/ha.

Przeczytaj również:

image
Jakie są plany rolników?

Czy rolnicy przyspieszą siew rzepaku?

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 05:53