Mamy już czerwiec, a wielu rolników nadal nie otrzymało końcowych dopłat bezpośrednich ani ekoschematów za 2023 rok. ARiMR wysyła im tylko kolejne pisma o niezałatwieniu sprawy w terminie. I to wszystko dzieje się w trakcie największego od lat kryzysu w branży rolnej. Co jest przyczyną opóźnień?
Dlaczego wypłata dopłat bezpośrednich się opóźnia?
Ministerstwo rolnictwa tłumaczy w piśmie skierowanym do Wielkopolskiej Izby Rolniczej, że opóźnienia w płatnościach wynikają w dużej mierze z faktu zmiany wykonawcy systemu informatycznego w 2023 roku i skutkującą tym restrykcyjną systemową kontrolą administracyjną.
- Wszystkie powierzchnie, do których stwierdzono błędy, zostały wykluczone z płatności zaliczkowej - tłumaczy ministerstwo.
Agencja wyjaśnia, że od 1 grudnia 2023 roku rozpoczęła realizację płatności końcowych. 5 marca 2024 roku ruszyły wypłaty za ekoschematy powierzchniowe. Natomiast dopłaty dobrostanowe Agencja zaczęła wypłacać od 30 kwietnia 2024 roku.
Do 15 maja 2024 roku decyzje w sprawie przyznania płatności zostały wydane dla 88,9% rolników kwalifikujących się do przyznania płatności. Do końca maja w biurach powiatowych Agencji trwało intensywne naliczanie płatności i wydawanie decyzji.
Ministerstwo: wypłata dopłat za 2023 rok priorytetem
Ministerstwo zapewnia, że obecnie priorytetem dla biur Powiatowych Agencji jest obecnie obsługa wniosków obszarowych za 2023 rok i realizacja płatności.
- W następstwie tego, dokumenty płatnicze, w tym dotyczące ekoschematów, obsługiwane są w Agencji na bieżąco i ujmowane w kolejnych zapotrzebowaniach na środki od Ministerstwa Rolnictwa. Realizacja płatności przez Agencję odbywa się w dniu otrzymania środków z Ministerstwa. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów Agencja otrzymuje środki do wypłacania beneficjentom w terminie 5 dni po przekazania zapotrzebowania przez Agencję do Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rolnictwa - tłumaczy resort.
Kamila Szałaj