Dobrostan zwierząt: ministerstwo podało STAWKI ekoschematówCanva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2024

Dobrostan 2024: o jakich terminach rolnicy muszą pamiętać, żeby nie stracić dopłat?

27.03.2024., 19:53h
Rolnicy realizujący w 2024 roku ekoschemat "Dobrostan zwierząt" muszą dostarczyć do ARiMR różne rejestry, plany, zdjęcia i oświadczenia. Jeśli nie zrobią tego na czas, stracą dopłaty. O jakich terminach muszą pamiętać?

W ramach ekoschematów rolnik może otrzymać dopłaty za realizację praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt. Musi jednak przestrzegać terminów dostraczania do ARiMR rejestrów, planów, zdjęć i oświadczeń. Poniżej publikujemy harmonogram składania tych dokumentów w 2024 roku.

Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dotyczącego stosowania antybiotyków

Od 2024 roku, rolnik ubiegający się o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach wszystkich wariantów ekoschematu Dobrostan zwierząt, zobowiązany jest do odbycia jednorazowego szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej, w terminie do 14 marca 2025 r.

Zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków rolnik składa za pomocą systemu teleinformatycznego ARiMR albo kierownikowi biura powiatowego w terminie do dnia 21 marca 2025 r.

Certyfikat systemu QAFP i QMP

Rolnik składa do Agencji za pomocą systemu teleinformatycznego ARiMR w terminie do dnia 21 marca 2025 roku certyfikat potwierdzający, że wytwarzane przez niego produkty są zgodne ze specyfikacją i standardami danego systemu QAFP bądź certyfikat potwierdzający, że wytwarzane przez niego produkty są zgodne ze specyfikacją i standardami systemu QMP, w zależności od realizowanej praktyki, wydany przez upoważnioną jednostkę certyfikującą.

Plan poprawy dobrostanu zwierząt

Plan poprawy dobrostanu zwierząt powinien być:

  • sporządzony w terminie do dnia 31 lipca 2024 roku przy udziale doradcy rolniczego, dostarczony do Agencji w terminie do 31 lipca 2024 r. (brak złożenia w terminie skutkuje wezwaniem),
  • jeżeli pomimo wezwania, rolnik nie dostarczy planu poprawy dobrostanu zwierząt, płatność dobrostanowa z ramach danego wariantu/praktyki zostanie odmówiona;
  • jeżeli plan poprawy dobrostanu zwierząt zostanie sporządzony po 31 lipca 2024 r., ale nie dłużej niż 14 dni po upływie tego terminu, to płatność dobrostanowa w ramach wariantów oraz praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt zostanie pomniejszona o 10% płatności dobrostanowej, jaka przysługiwałaby za realizację tych wariantów lub praktyk, gdyby plan był sporządzony w terminie.

Do Agencji rolnik składa cały plan poprawy dobrostanu zwierząt. Rolnik spełniający wymagania systemu QAFP bądź systemu QMP nie musi posiadać planu poprawy dobrostanu zwierząt.

Oświadczenie o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt

Jeżeli rolnik w roku następującym bezpośrednio po roku, za który przyznano mu płatność dobrostanową, realizuje ten sam wariant lub tę samą praktykę oraz w sytuacji braku istotnych zmian w planie, rolnik w kolejnym roku posiada ten sam plan, i w takim przypadku składa Oświadczenie o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt w roku 2024 do dnia 31 lipca. Brak złożenia planu lub oświadczenia o braku zmian w planie (w przypadku wariantów lub praktyk, dla których jest to wymagane) – pomimo wezwania – skutkuje odmową przyznania płatności dobrostanowej w ramach wariantów oraz praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt.

Zapewnienie wypasu i wybiegu zwierząt

W ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt rolnik przestrzega wymogów:

  • co najmniej przez 120 dni od 1 kwietnia do 30 września (okres pastwiskowy) – w przypadku wypasu (dla bydła) oraz dostępu do zewnętrznych powierzchni bytowych dla owiec i kóz,
  • co najmniej przez 140 dni od 1 kwietnia do 30 września (okres pastwiskowy) – w przypadku wypasu lub dostępu do zewnętrznych powierzchni bytowych dla koni utrzymywanych w budynkach/pomieszczeniach.

Rejestr wypasu lub oświadczenie o zapewnieniu wypasu dla opasów, krów mlecznych i mamek jest składany w terminie od 1 października do 7 października 2024 r.

Rejestr wybiegu lub oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla opasów, krów mlecznych i mamek jest składany w terminie od 15 marca do 21 marca 2025 r.​

W ramach wariantów Dobrostan krów mlecznych, Dobrostan krów mamek, Dobrostan opasów praktykę wybieg uznaje się za zrealizowaną, jeżeli w okresie pastwiskowym, tj. od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września roku złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej, rolnik realizuje praktykę wypasu przez co najmniej 8 godzin dziennie.​

Utrzymywanie zwierząt na ściółce. Kiedy zdjęcie geotagowane, kiedy oświadczenie?

Zdjęcie geotagowane w przypadku realizacji praktyki utrzymywanie na ściółce należy przesyłać do ARiMR w terminie do 31 lipca 2024 r Natomiast oświadczenie o zapewnieniu zwierzętom utrzymywania na ściółce w przypadku realizacji praktyki utrzymywanie na ściółce (składane, jeśli rolnik nie przesłał zdjęcia geotagowanego) w terminie od 15 marca do 21 marca 2025 r.

Rejestr odsadzania prosiąt i utrzymywania loch

Rejestr terminów odsadzania prosiąt od loch w przypadku realizacji praktyki późniejsze odsadzanie prosiąt oraz rejestr sposobu utrzymywania loch w okresie okołoporodowym są składane w terminie od 15 marca do 21 marca 2025 r.

Rejestr odsadzania cieląt

Rejestr terminów odsadzania cieląt od krów mlecznych w przypadku realizacji praktyki późniejsze odsadzanie cieląt jest składany w terminie od 15 marca do 21 marca 2025 r.

Przeznaczenie bydła do opasu - do kiedy określić?

Rolnik musi określić przeznaczenie bydła do opasu w terminie przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności dobrostanowej lub 7 dni od dnia objęcia bydła wymogami wariantu Dobrostan opasów.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. styczeń 2025 20:41