To jeden z najpopularniejszych wariantów Dobrostanu zwierząt. W ramach kampanii dopłat bezpośrednich w 2024 r. o płatność dobrostanową za realizację praktyki polegającej na późniejszym odsadzaniu cieląt od krów mlecznych wnioskowało 31 533 rolników. Jakie zmiany?Andrzej Rutkowski
StoryEditorMleko

Dobrostan zwierząt 2025: będą zmiany w dopłatach do krów mlecznych

19.02.2025., 13:00h

To jeden z najpopularniejszych wariantów Dobrostanu zwierząt. W ramach kampanii dopłat bezpośrednich w 2024 r. o płatność dobrostanową za realizację praktyki polegającej na późniejszym odsadzaniu cieląt od krów mlecznych wnioskowało 31 533 rolników. Jakie zmiany?

Pojawił się kolejny projekt rozporządzenia, który zmienia przepisy szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach Ekoschematów na rzecz Dobrostanu zwierząt w PS. W projekcie jest kilka korzystnych zmian dla rolników.

O zmianach dla producentów opasów pisałam wczoraj w artykule: Dobrostan zwierząt: więcej rolników dostanie dopłaty do opasów. Są także zmiany dotyczące terminu dostarczenia zaświadczenia o ukończeniu szkolenia na temat antybiotyków. O tym z kolei pisaliśmy w artykule: Dobrostan zwierząt: połowa rolników może stracić dopłaty. Ale będzie furtka

Dobrostan zwierząt: realizacja praktyki i zmiany

Obecnie płatność dobrostanowa za realizację praktyki polegającej na późniejszym odstawianiu cieląt od krów mlecznych przysługuje do liczby krów, od których cielęta zostały odsadzone nie wcześniej niż w 5 dniu od urodzenia. To interesujący bonus, jednak ARiMR wskazuje, że istnieje ryzyko, że rolnik może nie otrzymać tego rodzaju płatności w przypadku gdy krowa mleczna utrzymywana w jego gospodarstwie wycieliła się pod koniec okresu realizacji wymogu w ramach tej praktyki, tj. przed 14 marca roku poprzedzającego rok, w którym rolnik złożył wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej, a cielęta zostały odsadzone od niej po tym terminie.

Płatności dobrostanowe do krów mlecznych

W projekcie zaproponowano, aby rolnik otrzymał płatność dobrostanową do krów mlecznych, "dla których realizował tę praktykę, a których cielęta urodziły się, lecz nie zostały odsadzone przed 15 marca roku poprzedzającego rok złożenia wniosku, w bieżącym roku realizacji ww. praktyki". A w przełożeniu na nasze, oznacza to, że jeśli krowa ocieliła się przed 15 marca, a cielę nie zostało odsadzone do tego czasu, czyli ruszenia nowej kampanii, to i tak można się ubiegać o dopłatę, ale otrzymasz ją rok później.

- Proponuje się, aby rolnik otrzymał płatność dobrostanową do tych zwierząt w następnym roku realizacji tej praktyki. W efekcie rekomendowanego rozwiązania możliwe będzie objęcie wsparciem dobrostanowym krów mlecznych, których potomstwo zostało odsadzone w późniejszym terminie - na przełomie dwóch kampanii składania wniosków o przyznanie płatności dobrostanowej – czytamy w uzasadnieniu projektu. Efektem będzie objęcie wsparciem dobrostanowym większej liczby krów mlecznych, od których odsadzono cięta w późniejszym terminie.

Planowane zmiany mogą wejść w życie już w nowej kampanii 2025 r. 

Warszawa
6°C
Słonecznie
wi_00
wt.
wi_00
22°C
9°C
śr.
wi_00
21°C
8°C
czw.
wi_00
21°C
6°C
pt.
wi_00
25°C
13°C
sob.
wi_00
20°C
9°C
27. kwiecień 2025 20:48