
Liczba zwierząt w gospodarstwie
Podstawą do wypłacenia płatności dobrostanowych jest liczba zwierząt (stan średni) kwalifikujących się do wsparcia, tj. zwierząt wyhodowanych lub utrzymywanych w gospodarstwie w okresie realizacji wymogów, który trwa od dnia złożenia wniosku do 14 marca kolejnego roku. Nie ma więc możliwości, aby stawki były znane wcześniej. W ubiegłym roku ogłoszono je na początku kwietnia, w tym będzie zapewne podobnie. Jest więc jakiś margines czasu do podjęcia decyzji o kontynuacji lub przystąpieniu do realizacji zobowiązań.
Płatności dobrostanowe obejmują: świnie (lochy i tuczniki), bydło (krowy mleczne, krowy mamki i opasy), owce, kozy, konie, drób (kury nioski, kurczęta brojlerów i indyków utrzymywanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa). W odniesieniu do świń i bydła zastosowanie ma tzw. system punktowy, polegający na przyznaniu odpowiedniej liczby punktów za realizację określonej praktyki. Za punktami idą natomiast dopłaty, tj. maksymalnie 22,47 euro/ pkt. Jakie praktyki są możliwe do realizacji, wraz z punktacją, podajemy w tabeli.
Większa odległość i niższy przelicznik
W przypadku tuczników, począwszy od tej kampanii, płatność dobrostanowa przysługuje do tuczników urodzonych od loch objętych wariantem „Dobrostan loch” lub pochodzących z gospodarstwa oddalonego o nie więcej niż 100 km od siedziby stada realizującego wariant „Dobrostan tuczników”. Stwierdzono bowiem, że w wielu przypadkach gospodarstwa prowadzące chów tuczników nie mają w promieniu 50 km siedzib stad loch, co może utrudniać zakup prosiąt i korzystanie z płatności.