Dobrostan zwierząt: będą uproszczenia i zmiany w płatnościach do opasówCanva/TPR
StoryEditorZmiany w Dobrostanie zwierząt

Dobrostan zwierząt: będą uproszczenia i zmiany w dopłatach do opasów

31.07.2023., 11:30h
Ważne zmiany w Dobrostanie zwierząt! Rolnicy hodujący bydło mięsne będą mieli mniej biurokracji i więcej czasu na złożenie planu poprawy. Zmienią się też przepisy dotyczące przyznawania płatności do opasów.

W związku z apelami organizacji zrzeszających hodowców bydła mięsnego resort rolnictwa wprowadza uproszczenia w ekoschemacie Dobrostan zwierząt. Dziś pojawił się projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Dobrostan opasów i mamek: oświadczenie zamiast rejestru

W myśl nowych przepisów rolnicy realizujący praktykę wypasu lub wybiegu krów mamek (utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach) lub opasów nie muszą prowadzić rejestru wypasu lub wybiegu. Mogą zamiast tego złożyć oświadczenie o zapewnieniu wypasu oraz wybiegu. W oświadczeniu tym rolnik określi (w sposób uproszczony) przebieg realizacji tego zobowiązania w gospodarstwie. To będzie stanowić podstawę do wyliczenia dopłat.

- Proponowane zmiany są korzystne dla rolników i powinny przyczynić się do zwiększenia możliwości ubiegania się o płatność dobrostanową – ocenia ministerstwo rolnictwa.

Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, który mocno walczył o wycofanie rejestru zwracał uwagę, że uzupełnianie tabelek, których nikt by realnie nie weryfikował, byłoby tylko dodatkowym, bezsensownym obowiązkiem dla zapracowanego rolnika.

Będą zmiany w dopłatach do opasów

W związku z tym, że dobrostan opasów dotyczy ulepszenia warunków chowu zwierząt przeznaczonych na rzeź, a nie sztuk przeznaczonych do dalszego chowu (na remont stada) doprecyzowano przepisy dotyczące przyznawania płatności do opasów. Bydło, które jest wskazane w komputerowej bazie danych jako przeznaczone na opas i uwzględnione w płatności w ramach Dobrostanu opasów nie będzie mogło być uwzględnione w przyszłości w dopłatach z Dobrostanu krów mlecznych lub Dobrostanu krów mamek. Płatności tej nie dostanie ani rolnik, ani inny posiadacz tego zwierzęcia.

Dłuższy termin składania planu poprawy dobrostanu zwierząt

Ministerstwo rolnictwa wydłuża też w tym roku termin składania planu poprawy dobrostanu zwierząt do dnia 30 września 2023 roku.

- Zapewni rolnikom czas na przygotowanie i dostarczenie do ARiMR odpowiedniego dokumentu – wyjaśnia wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. listopad 2024 16:13