
Dobrostan zwierząt: do kiedy złożyć rejestry i oświadczenia?
Już tylko 4 dni pozostały rolnikom na złożenie dokumentów związanych z dopłatą do dobrostanu zwierząt. Do 21 marca br. powinni przekazać dokumenty potwierdzające realizację praktyk dobrostanowych, takie jak:
- Rejestr wybiegu lub Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla krów mlecznych – w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wybiegu w ramach wariantu Dobrostan krów mlecznych.
- Rejestr wybiegu lub Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla krów mamek (dotyczy także cieląt, jałówek i opasów o masie ciała do 300 kg typu użytkowego mięsnego lub typu użytkowego kombinowanego o mięsnym kierunku ich użytkowania) – w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wybiegu w ramach wariantu Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach.
- Rejestr wybiegu lub Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla opasów – dla realizacji praktyki zapewnienie wybiegu w ramach wariantu Dobrostan opasów.
- Rejestr sposobu utrzymywania loch w okresie okołoporodowym - jeśli rolnik w planie poprawy dobrostanu zwierząt lub w oświadczeniu o braku zmian w planie, oświadczył, że lochy są utrzymywane w systemie jarzmowym nie dłużej niż przez 14 dni w okresie okołoporodowym – dotyczy realizacji wariantu Dobrostan loch.
- Rejestr terminów odsadzenia prosiąt – dotyczy realizacji praktyki późniejsze odsadzanie prosiąt w ramach wariantu Dobrostan loch.
- Rejestr terminów odsadzenia cieląt – w ramach realizacji praktyki późniejsze odsadzanie cieląt w ramach wariantu Dobrostan krów mlecznych.
- Oświadczenie o zapewnieniu wszystkim utrzymywanym w gospodarstwie kurczętom brojlerom co najmniej 6 godzin nieprzerwanej ciemności podczas doby – jeśli rolnik realizował wariant Dobrostan kurcząt brojlerów.
- Oświadczenie o zapewnieniu wszystkim utrzymywanym w gospodarstwie indykom co najmniej 8 godzin nieprzerwanej ciemności podczas doby – dotyczy realizacji wariantu Dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa.
- Oświadczenie o zapewnieniu dostępu do powierzchni zewnętrznych lub biegalni dla koni – dotyczy realizacji wariantu Dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach.
- Oświadczenie o zapewnieniu dostępu do zewnętrznej powierzchni bytowej dla kóz – dla realizacji wariantu Dobrostan kóz.
- Oświadczenie o zapewnieniu zwierzętom utrzymywania na ściółce – dotyczy realizacji praktyki utrzymywanie zwierząt na ściółce, w ramach wariantów: Dobrostan loch, Dobrostan tuczników, Dobrostan krów mlecznych, Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach, Dobrostan opasów.
Dobrostan zwierząt: do kiedy złożyć zaświadczenia i certyfikaty?
Do 21 marca br. rolnicy powinni również złożyć zaświadczenia i certyfikaty do płatności dobrostanowych, takie jak:
- Zaświadczenie, które potwierdza ukończenie szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej – dotyczy realizacji praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt w ramach wszystkich wariantów.
- Certyfikat systemu QAFP – dla rolników realizujących praktyki dobrostanowe w zgodzie ze specyfiką i standardami systemu (Kulinarne mięso wieprzowe bądź Tusze, elementy i mięso z kurczaka i indyka) - dla realizacji praktyki utrzymywanie zwierząt zgodnie z systemami QAFP w ramach następujących wariantów: Dobrostan loch, Dobrostan tuczników, Dobrostan kurcząt brojlerów, Dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa.
- Certyfikat systemu QMP – potwierdzający, że wytwarzane produkty są zgodne ze specyfiką i standardami systemu – dotyczy realizacji praktyki utrzymywanie zwierząt zgodnie z systemem QMP w ramach wariantów: Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach, Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym i Dobrostan opasów.
Rolnikowi grozi utrata 30 proc. dopłat
Niezłożenie wszystkim powyższych dokumentów w terminie skutkuje zmniejszeniem dopłat dobrostanowych o 30 proc. Warto więc się pospieszyć i dopełnić formalności, by nie stracić pieniędzy.
Rolnik nie odbył szkolenia z zakresu antybiotyków. Straci dopłaty?
Do 14 marca br. rolnicy realizujący ekoschemat Dobrostan zwierząt mieli czas na odbycie szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków. Jeśli tego nie zrobili i nie dostarczyli do ARiMR zaświadczenia, otrzymają wezwanie z Agencji do jego odbycia w ciągu 7 dni. To ostatnia szansa na realizację szkolenie i uniknięcie utraty płatności dobrostanowych, którą daje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Przeczytaj również:
Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz