Dobrostan zwierząt: rolnik musi pamiętać o tych terminach. Inaczej straci dopłaty za 2024Envato Elements
StoryEditorDopłaty do dobrostanu

Dobrostan zwierząt: rolnik musi pamiętać o tych terminach. Inaczej straci dopłaty za 2024

03.03.2025., 15:00h

Rolnik ubiegający się o dopłaty do dobrostanu zwierząt 2024 musi pilnować kluczowych terminów związanych z uzupełnieniem wniosku o obowiązkowe załączniki. Niedotrzymanie tych terminów może poskutkować utratą płatności dobrostanowej. Spieszymy zatem z ważnymi wskazówkami: o jakich terminach powinien pamiętać rolnik, by nie stracić dopłat za 2024 rok?

Do 14 marca 2025 roku – Oświadczenie dotyczące planu poprawy w ramach dopłat do dobrostanu zwierząt

W terminie do 14 marca 2025 roku rolnicy muszą dostarczyć Agencji Oświadczenie o uzupełnieniu planu lub poprawieniu planu poprawy dobrostanu zwierząt - w przypadku stwierdzenia, że plan poprawy dobrostanu zwierząt jest niekompletny lub jest niezgodny w zakresie informacji, o których mowa w § 48 ust. 6 rozporządzenia dobrostanowego.

image
Dopłaty bezpośrednie

Dobrostan zwierząt: kiedy będą znane stawki? Ministerstwo podaje termin

Do 14 marca 2025 roku - Oświadczenie o opasaniu bydła

Rolnicy, którzy realizowali wariant Dobrostan opasów mają czas do 14 marca 2025 roku, by określić przeznaczenie do opasu. Przypominamy, że płatność dobrostanowa w ramach wariantu Dobrostan opasów przysługuje do bydła, które spełniło warunek wieku i było utrzymywane w gospodarstwie co najmniej przez 120 dni. A także:

  • Zostało poddane ubojowi w tym gospodarstwie lub
  • Zostało przemieszczone z tego gospodarstwa do rzeźni z przeznaczeniem do uboju lub
  • Którego posiadanie zostało przeniesione na posiadacza innego niż rzeźnia.

Natomiast w przypadku przeniesienia posiadania innego niż rzeźnia, rolnik składa Oświadczenie o opasaniu bydła w gospodarstwie - również w terminie do 14 marca 2025 roku.

Jeśli do dnia 14 marca 2025 roku rolnik nie określi przeznaczenia bydła do opasu bądź nie złoży oświadczenia o opasaniu bydła w gospodarstwie, otrzyma wezwanie do uzupełnienia tych informacji w ciągu 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Niespełnienie wymogów spowoduje brak przyznania płatności dobrostanowej za to bydło.

Od 15 do 21 marca 2025 roku – Dokumenty związane z dopłatą do dobrostanu zwierząt

W tym okresie rolnicy przekazują dokumenty potwierdzające realizację praktyk dobrostanowych, takie jak:

  • Rejestr wybiegu lub Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla krów mlecznych – w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wybiegu w ramach wariantu Dobrostan krów mlecznych.
  • Rejestr wybiegu lub Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla krów mamek (dotyczy także cieląt, jałówek i opasów o masie ciała do 300 kg typu użytkowego mięsnego lub typu użytkowego kombinowanego o mięsnym kierunku ich użytkowania) – w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wybiegu w ramach wariantu Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach.
  • Rejestr wybiegu lub Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla opasów – dla realizacji praktyki zapewnienie wybiegu w ramach wariantu Dobrostan opasów.
  • Rejestr sposobu utrzymywania loch w okresie okołoporodowym - jeśli rolnik w planie poprawy dobrostanu zwierząt lub w oświadczeniu o braku zmian w planie, oświadczył, że lochy są utrzymywane w systemie jarzmowym nie dłużej niż przez 14 dni w okresie okołoporodowym – dotyczy realizacji wariantu Dobrostan loch.
  • Rejestr terminów odsadzenia prosiąt – dotyczy realizacji praktyki późniejsze odsadzanie prosiąt w ramach wariantu Dobrostan loch.
  • Rejestr terminów odsadzenia cieląt – w ramach realizacji praktyki późniejsze odsadzanie cieląt w ramach wariantu Dobrostan krów mlecznych.
  • Oświadczenie o zapewnieniu wszystkim utrzymywanym w gospodarstwie kurczętom brojlerom co najmniej 6 godzin nieprzerwanej ciemności podczas doby – jeśli rolnik realizował wariant Dobrostan kurcząt brojlerów.
  • Oświadczenie o zapewnieniu wszystkim utrzymywanym w gospodarstwie indykom co najmniej 8 godzin nieprzerwanej ciemności podczas doby – dotyczy realizacji wariantu Dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa.
  • Oświadczenie o zapewnieniu dostępu do powierzchni zewnętrznych lub biegalni dla koni – dotyczy realizacji wariantu Dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach.
  • Oświadczenie o zapewnieniu dostępu do zewnętrznej powierzchni bytowej dla kóz – dla realizacji wariantu Dobrostan kóz.
  • Oświadczenie o zapewnieniu zwierzętom utrzymywania na ściółce – dotyczy realizacji praktyki utrzymywanie zwierząt na ściółce, w ramach wariantów: Dobrostan loch, Dobrostan tuczników, Dobrostan krów mlecznych, Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach, Dobrostan opasów.
image
FOTO:

Do 21 marca 2025 – Zaświadczenia i certyfikaty do płatności dobrostanowych

W terminie do 21 marca 2025 roku rolnicy muszą także dostarczyć:

  • Zaświadczenie, które potwierdza ukończenie szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej – dotyczy realizacji praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt w ramach wszystkich wariantów.
  • Certyfikat systemu QAFP – dla rolników realizujących praktyki dobrostanowe w zgodzie ze specyfiką i standardami systemu (Kulinarne mięso wieprzowe bądź Tusze, elementy i mięso z kurczaka i indyka) - dla realizacji praktyki utrzymywanie zwierząt zgodnie z systemami QAFP w ramach następujących wariantów: Dobrostan loch, Dobrostan tuczników, Dobrostan kurcząt brojlerów, Dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa.
  • Certyfikat systemu QMP – potwierdzający, że wytwarzane produkty są zgodne ze specyfiką i standardami systemu – dotyczy realizacji praktyki utrzymywanie zwierząt zgodnie z systemem QMP w ramach wariantów: Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach, Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym i Dobrostan opasów.

źródło: gov.pl

Warszawa
1°C
Pochmurno
wi_00
niedz.
wi_00
5°C
-2°C
pon.
wi_00
7°C
0°C
wt.
wi_00
8°C
0°C
śr.
wi_00
8°C
3°C
czw.
wi_00
8°C
1°C
04. kwiecień 2025 11:40