Zaliczki dopłat bezpośrednich: ilu rolników dostanie pieniądze w pierwszej kolejności?
16 października ARiMR rozpoczyna wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Ponieważ sytuacja w rolnictwie jest wyjątkowo trudna, rolnicy otrzymają wyższe zaliczki - do 70 proc., a na poczet ONW - do 85 proc.
Do 13 października 2023 r. ARiMR naliczyła zaliczki w ramach dopłat bezpośrednich dla ponad 462 tys. rolników na kwotę 1,774 mld zł. Z kolei zaliczki w ramach płatności ONW są przygotowane do wypłaty dla 287 tys. rolników na kwotę 302,2 mln zł.
- Dla pozostałych rolników proces naliczania płatności zaliczkowych jest w toku - tłumaczy ARiMR.
Do jakich płatności bezpośrednich rolnicy dostaną zaliczki? Co z ekoschematami?
Zaliczki będą wypłacane z tytułu dopłat bezpośrednich oraz ekoschematów obszarowych. Nie będzie natomiast zaliczek w ramach ekoschematu Dobrostanu zwierząt. Nie wiadomo też, ile rolnicy dostaną pieniędzy z ekoschematów, bo ministerstwo rolnictwa wciąż nie opublikowało stawek tych płatności.
Dokładnie rolnicy otrzymają zaliczki z tytułu:
- podstawowego wsparcia dochodów do celów zrównoważoności, uzupełniającego redystrybucyjnego wsparcia dochodów do celów zrównoważoności, uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników, płatności w ramach wsparcia dochodów związanego z produkcją, płatności w ramach ekoschematów (tzw. powierzchniowych): do obszarów z roślinami miododajnymi, do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi, do integrowanej produkcji roślin, do biologicznej ochrony upraw, do retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych;
- przejściowego wsparcia krajowego: uzupełniającej płatności podstawowej i płatności niezwiązanej do tytoniu;
- płatności ONW.
- zaliczki będą również realizowane z tytułu płatności dla małych gospodarstw.
Dlaczego nie będzie zaliczek za Dobrostan zwierząt?
Zaliczkami objęte będą zatem wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich z wyjątkiem płatności w ramach ekoschematu Dobrostanu zwierząt. Dlaczego?
- Zaliczki z tytułu ww. płatności nie będą realizowane z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia kontroli administracyjnych w ich zakresie w terminie pozwalającym na wypłatę zaliczek. Dane potrzebne do obliczenia wysokości stawek dla ekoschematu Dobrostan zwierząt w odniesieniu do liczby zwierząt kwalifikujących się do objęcia pomocą będą dostępne w późniejszych terminach - tłumaczy ministerstwo rolnictwa.
ARiMR: zaliczki otrzymają także rolnicy wytypowani do kontroli na miejscu
ARiMR poinformowała, że zaliczki otrzymają rolnicy spełniający warunki kwalifikowalności, a także ci wytypowani do kontroli na miejscu. To bardzo duża zmiana w stosunku do lat ubiegłych. Do tej pory zaliczki wypłacano tylko tym rolnikom, którzy nie podlegali w danym roku kontrolom. To budziło niezadowolenie rolników i poczucie niesprawiedliwego traktowania. Dlatago izby rolnicze od lat domagały się, by zaliczki dawać wszystkim rolnikom, a dopiero po zakończeniu kontroli i wydaniu decyzji wykonać końcowe rozliczenie. Także ministerstwo rolnictwa zawnioskowało w maju br. do Komisji Europejskiej, by wszyscy polscy rolnicy mogli otrzymać zaliczkę na poczet dopłat bezpośrednich.
- Należy także umożliwić wypłatę zaliczek pomimo niezakończonych kontroli na miejscu. Obowiązujące rozwiązania są krzywdzące dla znacznej części rolników, którzy zostaną wykluczeni z zaliczek ze względu na kontrole na miejscu. Pierwsze płatności otrzymują oni dopiero po zakończeniu kontroli – mówiła przedstawicielka MRiRW podczas unijnego posiedzenia ministrów rolnictwa.
MRiRW: zaliczki dopłat bezpośrednich będą wypłacane w miarę dostępności środków
Resort rolnictwa ma czas na wypłatę zaliczek do 1 grudnia 2023 roku. Zastrzega, że zaliczki będą wypłacane systematycznie w miarę dostępności środków na ten cel. Od 1 grudnia rozpocznie się wypłata reszty płatności.
W tegorocznej kampanii do ARiMR wpłynęło ok. 1,24 mln wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich.
A jakie są STAWKI dopłat bezpośrednich w złotówkach? Sprawdź TUTAJ
Kamila Szałaj