
Dopłaty bezpośrednie: ekoschematy będą limitowane
Będą kolejne zmiany w zasadach ubiegania się o dopłaty bezpośrednie. Resort rolnictwa wprowadza limity korzystania z ekoschematów. Od kampanii 2025 rolnicy będą mogli łączyć na danej powierzchni tylko dwa ekoschematy. Przepisy w tej sprawie są już procedowane.
Skąd taka decyzja? Ministerstwo tłumaczy naszej redakcji, że w 2024 r. ekoschematy obszarowe cieszyły się dużym zainteresowaniem rolników - złożono wnioski na powierzchnię o 2,3 mln ha większą niż w kampanii 2023 r. Dlatego konieczne było obniżenie stawek płatności ze względu na niewystarczający budżet, a w ramach zbliżającej się kampanii na 2025 r. konieczne było wprowadzenie zmian mających na celu uniknięcie redukcji stawek w przyszłości.
- W związku z tym, zaproponowano ograniczenie liczby ekoschematów możliwych do realizacji na jednej powierzchni do maksymalnie dwóch. Ważne jest bowiem wspieranie jak największej powierzchni fizycznej (unikalnej) ekoschematów, a nie powierzchni sumarycznej powstałej w wyniku kumulacji kilku ekoschematów na jednej powierzchni. Ponadto ewentualny dodatkowy efekt środowiskowy w przypadku realizacji na jednej powierzchni większej liczby ekoschematów jest niewielki – wyjaśnia Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu resort rolnictwa.
Rolnictwo węglowe: rolnicy będą mogli łączyć maksymalnie dwie praktyki
Dopytaliśmy więc, czy obejmuje to także łączenie praktyk w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe. Okazuje się, że tak.
- Planuje się, że do tej samej powierzchni, w tym samym roku, mogą być przyznane płatności w ramach nie więcej niż dwóch ekoschematów, w tym także nie więcej niż dwóch praktyk lub wariantów w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi – informuje nas ministerstwo i dodaje, że przepisy w tej sprawie zostaną niebawem doprecyzowane (obecnie w projekcie rozporządzenia jest mowa tylko o ograniczeniu łączenia eksochematów do dwóch; nie ma nic o praktykach Rolnictwa węglowego).
Punkty za najpopularniejsze ekoschematy obcięte
Przypominamy też, że resort rolnictwa obniża punktację za najpopularniejsze ekoschematy. W związku z dużym zainteresowaniem i w obliczu ograniczonych środków finansowych, w praktyce Uproszczone systemy uprawy liczby punktów zostanie zmniejszona z 4 do 3. Natomiast w praktyce Wymieszanie słomy z glebą liczba punktów z spadnie z 2 do 1. Tym samym stawki na 2025 rok będą niższe.
Ekoschematy tylko do 300 ha
Poza tym od 2025 będzie obowiązywał limit powierzchniowy na poziomie gospodarstwa. Płatność będzie przyznawana do łącznej powierzchni zgłaszanej do płatności w ramach wszystkich ekoschematów obszarowych lub praktyk lub wariantów, ale nie większej niż 300 ha użytków rolnych, z wyjątkiem ekoschematu retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych.
Kamila Szałaj