Resort rolnictwa zamierza obniżyć rolnikom punktację i stawki za najpopularniejsze ekoschematy. Zmiany mają wejść w życie od kampanii dopłat bezpośrednich 2025. Musi je jeszcze formalnie zatwierdzić KE.
200 tys. rolników ubiega się o dopłaty do wymieszania słomy z glebą
Komitet Monitorujący Plan Strategiczny WPR wyjaśnia, że trzeba zmniejszyć punkty i stawki, bo mocno wzrosła liczba rolników ubiegających się o najpopularniejsze praktyki ekoschematu „Rolnictwo węglowe”. Chodzi głównie o wymieszanie słomy z glebą (ponad 200 tys. rolników wystąpiło o dopłaty do tej praktyki) i uproszczone systemy uprawy (128 tys. rolników).
- Praktyka Uproszczone systemy uprawy jest to największa powierzchniowo praktyka – 3,4 mln ha, a w przypadku praktyki Wymieszanie słomy z glebą – od 1,8 do 2,15 mln ha – tłumaczy Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i Przewodniczący Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny.
Mniej punktów za wymieszanie słomy z glebą i uproszczone systemy uprawy
W związku z tak dużym zainteresowaniem i w obliczu ograniczonych środków finansowych, w praktyce Uproszczone systemy uprawy liczby punktów zostanie zmniejszona z 4 do 3. Natomiast w praktyce Wymieszanie słomy z glebą liczba punktów z spadnie z 2 do 1. Tym samym stawki na 2025 rok będą niższe.
- Obserwując bardzo wysokie zainteresowanie rolników tymi dwoma praktykami, wydaje się, że zaproponowane stawki nadal mogą być atrakcyjne dla wielu rolników. Dzięki proponowanym zmianom uwolnione zostaną środki finansowe, które można będzie przeznaczyć na ograniczenie skali redukcji stawek płatności w ramach ekoschematów – tłumaczy Komitet Monitorujący w uzasadnieniu do przyjętej uchwały.
Jakie będą stawki za ekoschematy w 2025 roku?
Ile dokładnie wyniosą stawki za te dwie praktyki? Ciężko jednoznacznie wskazać, bo to oczywiście będzie zależało od liczby chętnych rolników. Ale warto przypomnieć, że za uproszczone systemy uprawy w tym roku rolnik otrzymuje 251,94 zł/ha (419,56 zł/ha za 2023). Natomiast za wymieszanie słomy z glebą - 134,60 zł/ha (209,78 zł/ha za 2023). Obniżenie punktacji spowoduje zapewne, że za rok rolnicy dostaną jeszcze mniej pieniędzy niż w 2024 roku.
Wojciechowski: można zwiększyć budżet na ekoschematy
Do informacji o zmniejszeniu punktacji odniósł się unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Poinformował, że jego zdaniem polski rząd powinien zwiększyć budżet na ekoschematy. Deklaruje, że KE taką zmianę zatwierdzi.
- Zwiększone zainteresowanie rolników ekoschematami = sukces tej inicjatywy. Wobec zwiększonego zainteresowania rolników powinien być też zwiększony budżet na ekoschematy, do tego potrzebny jest wniosek rządu RP o zmianę KPS, ale takiego wniosku nie ma. Jeśli będzie, KE zaakceptuje. – napisał na platformie X.
Jednak minister rolnictwa Czesław Siekierski już wcześniej wyjaśniał, że nie zamierza zwiększać budżetu ekoschematów, bo odbyłoby to się kosztem puli płatności podstawowych.
Kamila Szałaj