
Terminy składania wniosku o dopłaty bezpośrednie w roku 2025
Ruszył nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. Pomimo, że 15 marca to sobota, składanie wniosków jest już możliwe. Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć od 15 marca 2025 r. do 15 maja 2025 r. za pomocą aplikacji eWniosekPlus dostępnej poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).
Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, czyli do 9 czerwca 2025 r.
Za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności. Natomiast wniosek złożony po dniu 9 czerwca 2025 r. nie jest rozpatrywany.
Warto pamiętać, że datą złożenia wniosku jest data wysłania wniosku w aplikacji eWniosekPlus.
Kiedy składać załączniki do wniosku o dopłaty bezpośrednie?
Załączniki do wniosku o przyznanie płatności należy składać w terminie wyznaczonym dla składania wniosków lub w toku postępowania w terminach określonych w przepisach prawa.
Złożenie załączników w terminie od dnia 3 czerwca 2025 r. do dnia 9 czerwca 2025 r. skutkuje nałożeniem kar administracyjnych w części dotyczącej danego załącznika.
Lista załączników i terminów ich dostarczenia:
- Urzędowe etykiety stosowane na opakowaniach nasion konopi włóknistych: do 1 września 2025 r.
- Biologiczna uprawa: imienny dokument potwierdzający zakup i rejestr zabiegów agrotechnicznych do 15 września 2025 r.
- Materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany: imienny dokument potwierdzający zakup lub dokument wydania z magazynu należy złożyć w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności na rok 2025
- Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt: oświadczenie do 7 października 2025 r.
- Wymieszanie obornika z glebą: zdjęcia geotagowane lub oświadczenie nie później niż w terminie 14 dni po zabiegu
- Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo: zdjęcia geotagowane lub oświadczenie nie później niż w terminie 14 dni po zabiegu
- Plan poprawy dobrostanu zwierząt (oświadczenie o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt) i zdjęcie geotagowane: do 31 lipca 2025 r.,
- Oświadczenie o zapewnieniu wypasu lub rejestr krów mlecznych, mamek, opasów: od 1 października do 7 października 2025 r.,
- Oświadczenie o uzupełnieniu planu lub poprawieniu planu poprawy dobrostanu zwierząt do 14 marca 2026 r.,
- Certyfikat QMP, QAFP, Zaświadczenie potwierdzającego ukończenie szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków: do 21 marca 2026 r.
Od 15 marca do 21 marca 2026 r.:
- Rejestr wybiegu lub Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla krów mlecznych
- Rejestr wybiegu lub Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla krów mamek
- Rejestr wybiegu lub Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla opasów
- Rejestr sposobu utrzymywania loch w okresie okołoporodowym,
- Rejestr terminów odsadzenia prosiąt
- Rejestr terminów odsadzenia cieląt
- Oświadczenie o zapewnieniu wszystkim utrzymywanym w gospodarstwie kurczętom brojlerom co najmniej 6 godzin nieprzerwanej ciemności podczas doby
- Oświadczenie o zapewnieniu wszystkim utrzymywanym w gospodarstwie indykom co najmniej 8 godzin nieprzerwanej ciemności podczas doby
- Oświadczenie o zapewnieniu dostępu do powierzchni zewnętrznych lub biegalni dla koni
- Oświadczenie o zapewnieniu dostępu do zewnętrznej powierzchni bytowej dla kóz
- Oświadczenie o zapewnieniu zwierzętom utrzymywania na ściółce
- Oświadczenie o zapewnieniu wypasu lub dostępu do zewnętrznej powierzchni bytowej dla owiec
- Oświadczenie o zapewnieniu wypasu lub dostępu do zewnętrznej powierzchni bytowej dla koni
- Oświadczenie o zapewnieniu wypasu dla kóz
Termin składania zmian do wniosku o dopłaty bezpośrednie
Zmiany do wniosku oraz uzupełnienie braków, w tym załączników, składa się za pomocą aplikacji eWniosekPlus dostępnej poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).
Zmiany do wniosku o przyznanie płatności dokonywane z inicjatywy rolnika można składać do dnia 2 czerwca 2025 r.
Zmiany do wniosku można złożyć także po terminie składania zmian do wniosku do dnia 9 czerwca 2025 r. Każdy dzień roboczy opóźnienia skutkuje pomniejszeniem płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1%.
Uzupełnienie braku we wniosku do dnia 2 czerwca 2025 r. nie skutkuje zmniejszeniem należnych płatności. Uzupełnienie braków we wniosku od dnia 3 czerwca do dnia 9 czerwca 2025 r. skutkuje zmniejszeniem płatności w zakresie, którego dotyczą składane uzupełnienia.
Wniosek rozpatrywany jest jedynie w zakresie, w jakim został on prawidłowo wypełniony i złożony w terminie do dnia 9 czerwca 2025 r. oraz na podstawie dołączonych do niego prawidłowych załączników.
Braki we wniosku oraz na załącznikach, uzupełnione po dniu 9 czerwca 2025 r., nie są uwzględniane w prowadzonym postępowaniu administracyjnym w sprawie przyznania płatności.
Jakie zmiany we wniosku o dopłaty bezpośrednie może zgłosić rolnik?
Zmiana do wniosku o przyznanie płatności może polegać na:
- dodaniu nowych działek ewidencyjnych i nowych powierzchni deklarowanych do płatności do uprzednio złożonego wniosku o przyznanie tej płatności lub zwiększeniu ich powierzchni,
- zmniejszeniu zadeklarowanych wcześniej powierzchni deklarowanych do płatności,
- dodaniu zwierząt do uprzednio złożonego wniosku o przyznanie płatności związanych do zwierząt
- dodaniu brakujących załączników do wniosku.
Jeżeli od dnia 16 maja 2025 r. do dnia 9 czerwca 2025 r. rolnik po raz pierwszy deklaruje w formularzu wniosku o przyznanie płatności nowy schemat pomocowy (po raz pierwszy zaznacza checkbox wskazujący, że ubiega się o nowe płatności, które nie były wskazane we wniosku o przyznanie płatności), taka deklarację jest traktowana jak złożenie nowego wniosku dla tego schematu pomocowego (oznacza to, że dla wniosku złożonego w terminie od 16 maja 2025 r. do dnia 9 czerwca 2025 r. naliczane są sankcje terminowe).
W przypadku, gdy ARiMR poinformowała rolnika o nieprawidłowościach wykrytych w ramach kontroli administracyjnych lub systemu monitorowania obszarów, zmiany do wniosku o przyznanie płatności można składać do dnia 15 września 2025 r.
Zmianę do Wniosku o przyznanie płatności składa się także w odpowiedzi na Wezwanie do usunięcia braków we wniosku o przyznanie płatności. Uzupełnienie braków we wniosku o przyznanie płatności po dniu 2 czerwca 2025 r. może skutkować pomniejszeniem płatności za 2025 rok (w części, której dotyczyła) o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.
W przypadku wezwana rolnika do złożenia wyjaśnień rolnik może złożyć zmianę do wniosku polegającą na wycofaniu powierzchni, co do których wykryto błędy.
Rolnik, do dnia wydania decyzji w sprawie o przyznanie płatności, może poinformować kierownika biura powiatowego Agencji, o wszystkich zmianach w zakresie informacji zawartych we wniosku o przyznanie tych płatności - zmiany te nie mogą skutkować zwiększeniem powierzchni deklarowanej do płatności.
Czy można wycofać wniosek o dopłaty bezpośrednie?
Rolnik może z własnej inicjatywy całkowicie lub częściowo wycofać Wniosek o przyznanie płatności, nie później niż do dnia wydania decyzji w sprawie o przyznanie płatności, z tym, że wycofanie nie jest możliwe, jeżeli:
- dotyczy części wniosku, w której wykryto nieprawidłowości;
- wnioskodawca został poinformowany o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu.
Termin złożenia wniosku o przyznanie płatności oraz termin dokonania zmiany nie podlegają przywróceniu.
oprac. Kamila Szałaj