Dopłaty bezpośrednie: będą limity na ekoschematy. Jakie?Katarzyna Sierszeńska/Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2025

Dopłaty bezpośrednie: będą limity na ekoschematy. Jakie?

14.11.2024., 11:17h

W tym roku mocno wzrosło zainteresowanie rolników ekoschematami obszarowymi. Przez to stawki płatności zostały obcięte. W związku z tym ministerstwo rolnictwa chce wprowadzić limity na ekoschematy. - Pozwoli na objęcie ekoschematami większej liczby rolników - czytamy w uchwale przyjętej w tej sprawie.

Limity na ekoschematy dla rolników

W tym roku rolnicy przeznaczyli pod realizację ekoschematów obszarowych około 13,2 mln ha, czyli o 23 proc. więcej niż w 2023 roku. Niestety, w związku z tym, że zainteresowanie rolników ekoschematami wzrosło i od nowego roku wchodzą nowe praktyki, a budżet jest taki sam, resort rolnictwa postanowił wprowadzić limity na ekoschematy.

- Płatność będzie przyznawana do łącznej powierzchni zgłaszanej do płatności w ramach wszystkich ekoschematów obszarowych lub praktyk lub wariantów, ale nie większej niż 300 ha, przy czym limit ten nie dotyczy ekoschematu Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych – tłumaczy Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i Przewodniczący Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej.

Komitet Monitorujący: limit pozwoli na objęcie ekoschematami większej liczby rolników

Propozycję tę już przyjął Komitet Monitorujący Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej, a teraz formalnie ma ją zatwierdzić KE.

Zdaniem Komitetu Monitorującego wprowadzenie limitu powierzchniowego pozwoli na objęcie ekoschematami większej liczby rolników i prawdopodobnie także większej powierzchni rzeczywistej w skali kraju.

- Efekt taki wynikać może z faktu, że największe gospodarstwa wykazują dziś nie tylko największy udział powierzchni (rzeczywistej) gospodarstwa objętej ekoschematami, ale także mają one najwyższy udział powierzchni objętych więcej niż jednym ekoschematem – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Komitet zauważa, że większe gospodarstwa skuteczniej maksymalizują wykorzystanie ekoschematów w gospodarstwie, co powoduje, że w sytuacji przekroczenia dostępnego budżetu i redukcji stawek istotnie utrudniony zostaje dostęp do tej formy wsparcia dla małych gospodarstw.

Zdaniem Komitetu proponowana zmiana ograniczy w przyszłości skalę redukcji stawek ekoschematów, co zapewni większą przewidywalność tego systemu wsparcia dla wnioskodawców. Teraz na limity ekoschematów musi się zgodzić KE.

Kamila Szałaj

image
Dopłaty bezpośrednie 2025

Dopłaty bezpośrednie: będzie nowy ekoschemat dla rolników. Stawka nawet 480 zł/ha

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. listopad 2024 14:29