Dopłaty bezpośrednie: będzie nowy ekoschemat dla rolników. Stawka nawet 480 zł/haCanva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2025

Dopłaty bezpośrednie: będzie nowy ekoschemat dla rolników. Stawka nawet 480 zł/ha

14.11.2024., 09:34h

Resort rolnictwa wprowadza nowy ekoschemat: dopłaty do materiału siewnego. Stawki są różne, w zależności od uprawy i wynoszą nawet 480 zł/ha. Kto będzie mógł ubiegać się o płatności?

Nowe dopłaty dla rolników

Będzie nowy ekoschemat dla rolników. W kampanii dopłat bezpośrednich 2025 resort rolnictwa wprowadza dopłaty do kwalifikowalnego materiału siewnego. Wsparciem objęte będą zboża, mieszanki zbóż, rośliny strączkowe i ziemniaki (formalnie musi się jeszcze na to zgodzić KE).

Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i Przewodniczący Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej w uchwale Komitetu ws. wprowadzenia nowego ekoschematu zaznacza, że jest on odpowiedzią na wyzwania stawiane przed rolnictwem, związane m.in. z zapobieganiem utraty różnorodności biologicznej i zmianami klimatu, które nie mogą zostać rozwiązane bez odpowiedniego systemu innowacji w zakresie hodowli roślin.

Ekochemat „Materiał siewny”: jakie stawki dla rolnika?

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało następujące stawki:

  • dla zbóż i ich mieszanek – 26,74 EUR/ha (ok. 114 zł po kursie euro z 30.09.2024)
  • dla roślin strączkowych – 43,37 EUR/ha (ok. 185 zł)
  • dla ziemniaków – 112,13 EUR/ha (ok. 480 zł)

Resort rolnictwa przewiduje, że corocznie wsparciem objętych będzie:

  • 1,2 mln ha gruntów ornych w przypadku zbóż i ich mieszanek,
  • 50 tys. ha gruntów ornych w przypadku roślin strączkowych,
  • 50 tys. ha gruntów ornych w przypadku ziemniaków

Ekochemat „Materiał siewny”: jakie warunki?

Żeby otrzymać dopłatę, trzeba będzie okazać dokument potwierdzający zużycie materiału siewnego w ilości, jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych.

- Ponadto, warunkiem uzyskania płatności będzie zastosowanie na co najmniej 25% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany – czytamy w uchwale.

Łączny limit powierzchni na gospodarstwo, do którego będą przyznawane płatności wynosi 300 ha i stanowi sumę wszystkich realizowanych ekoschematów obszarowych, praktyk lub wariantów. Limit ten nie dotyczy ekoschematu Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych. Trzeba też pamiętać, że płatnościami do nowego ekoschematu nie będą objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon.

Potrzebna zgoda KE na uruchomienie nowego ekoschematu dla rolników

Rocznie w ramach ekoschematu będzie wydatkowane ok. 39,9 mln EUR. W przypadku większego zainteresowania ekoschematem faktyczna wypłacona stawka może być niższa. Teraz na nowy ekoschemat musi się zgodzić KE.

Izby rolnicze apelowały o ekoschemat "Materiał siewny"

O nowy ekoschemat wnioskowały Izby Rolnicze. 

- Co roku jest ten sam problem. Ze względu na wyczerpanie limitu pomocy de minimis, rolnicy ze znacznym opóźnieniem otrzymują dopłaty do materiału siewnego. Dlatego zwróciłem się do ministra rolnictwa z wnioskiem, aby dopłaty do materiału siewnego zamienić na jeden z ekoschematów. Wówczas rolnicy, którzy stosują kwalifikowany czy elitarny materiał siewny otrzymywaliby wsparcie w ramach dopłat bezpośrednich i nie musieliby się przejmować limitami de minimis – mówił w rozmowie z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. listopad 2024 10:11