Dopłaty bezpośrednie: będzie nowy ekoschemat? ”Wniosek jest już u ministra”Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Dopłaty bezpośrednie: będzie nowy ekoschemat? "Wniosek jest już u ministra"

12.09.2024., 15:35h

Izby Rolnicze wnioskują o wprowadzenie nowego ekoschematu, który objąłby grunty obsiane kwalifikowanym materiałem siewnym. – Rolnicy otrzymaliby wsparcie w ramach dopłat bezpośrednich i nie musieliby się przejmować limitami de minimis – mówi nam szef Izb.

Nowy ekoschemat już od kampanii dopłat 2025?

Jest szansa, że już w przyszłym roku pojawi się nowy ekoschemat obszarowy. Izby rolnicze wystąpiły do ministra rolnictwa z wnioskiem o utworzenie w ramach dopłat bezpośrednich ekoschematu „Materiał siewny”. Miałyby być nim objęte grunty obsiane lub obsadzone materiałem siewnym kwalifikowanym czy elitarnym w wysokości co najmniej 50 proc. posiadanych gruntów. Zakup nasion i sadzeniaków należałoby udokumentować fakturą.

- Co roku jest ten sam problem. Ze względu na wyczerpanie limitu pomocy de minimis, rolnicy ze znacznym opóźnieniem otrzymują dopłaty do materiału siewnego. Dlatego zwróciłem się do ministra rolnictwa z wnioskiem, aby dopłaty do materiału siewnego zamienić na jeden z ekoschematów. Wówczas rolnicy, którzy stosują kwalifikowany czy elitarny materiał siewny otrzymywaliby wsparcie w ramach dopłat bezpośrednich i nie musieliby się przejmować limitami de minimis – wyjaśnia w rozmowie z nami Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych. Dodaje, że nowy ekoschemat może pojawić się już w kampanii dopłat 2025. Wówczas pieniądze w formie zaliczki na poczet ekoschematów trafiłyby do rolników w połowie października. Nie musieliby na nie czekać do marca następnego roku, jak ma to miejsce w obecnych dopłatach do materiału siewnego.

Ekoschemat „Materiał siewny” korzystny dla środowiska 

Szmulewicz we wniosku do ministra Siekierskiego argumentuje, że wprowadzenie nowego ekoschematu dla obsiania gruntów np. odmianami roślin odpornych na choroby czy warunki atmosferyczne spełnia wymogi środowiskowe np. poprzez zmniejszenie zużycia środków ochrony roślin.

- Dodatkowo zachęci to rolników do wymiany materiału siewnego, co przyczyni się do rozwoju polskiej hodowli roślin – tłumaczy Wiktor Szmulewicz.

Kamila Szałaj

image
Pieniądze dla rolników

ARiMR wstrzymuje dopłaty do materiału siewnego. Kiedy pieniądze trafią do rolników?

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 12:37