Zmiany w dopłatach bezpośrednich 2024
Trwa kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2024 rok. Do tej pory rolnicy złożyli tylko 365 tys. wniosków. To niecałe 30 proc. uprawnionych do płatności. Reszta wstrzymuje się z wypełnieniem dokumentów, bo w trakcie naboru okazało się, że zmienią się jego zasady:
- pojawi się płatność dla małych gospodarstw do 5 ha użytków rolnych;
- będzie większa swoboda w decydowaniu o obowiązkowym okresie utrzymania okrywy glebowej (GAEC 6);
- dywersyfikacja upraw będzie alternatywą dla zmianowania (GAEC 7 – o tym także);
- obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych zostanie zniesiony (GAEC 8);
- pojawi się nowy ekoschemat – Grunty wyłączone z produkcji.
Rolnicy apelowali o dłuższy termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie
Podstawowy termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie upływa 15 maja, czyli za kilka dni. W związku z tym rolnicy apelowali o wydłużenie terminu składania wniosków do 30 czerwca.
- W związku z trwającym naborem wniosków o płatności bezpośrednie i równocześnie zachodzącymi zmianami w systemie dopłat bezpośrednich Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych ponownie wystąpił o wydłużenie podstawowego terminu składania wniosków do 30 czerwca 2024 r. Dlatego też zasadnym jest wydłużenie terminu składania wniosków o płatności bezpośrednie i ogłoszenie tego terminu z wyprzedzeniem, tak by zarówno rolnicy, jak i doradcy mogli racjonalnie rozplanować pracę - argumentował we wniosku do ministra rolnictwa Wiktor Szmulewicz, szef Izb Rolniczych.
Ministerstwo rolnictwa wydłuża termin naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie do 17 czerwca
Ministerstwo rolnictwa, w odpowiedzi na ten apel przygotowało projekt rozporządzenia na podstawie którego wydłuży termin naboru wniosków o miesiąc - do 17 czerwca (15 i 16 czerwca przypada w sobotę i niedzielę).
- Dzięki wdrożonym rozwiązaniom rolnicy będą mieli więcej czasu na zapoznanie się z nowymi przepisami i podjęcie decyzji o zasiewach - tłumaczy ministerstwo rolnictwa.
Jednocześnie termin składania zmian do wniosku o przyznanie płatności zostanie wydłużony o 1 miesiąc, tj. do 1 lipca (30 czerwca przypada w niedzielę). Będzie też można złożyć zmiany do wniosku po tym terminie do 12 lipca, ale każdy dzień roboczy opóźnienia skutkuje pomniejszeniem płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1 proc.
Wydłużenie terminu naboru może opóźnić wypłatę dopłat bezpośrednich
Przypomnijmy jednak, że wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski ostrzegał, że wydłużenie terminu naboru może opóźnić wypłatę pieniędzy.
- Wydłużenie terminu składania wniosków wpływa na późniejsze rozpoczęcie kontroli administracyjnych złożonych wniosków, co w konsekwencji może wpłynąć na opóźnienie terminu rozpoczęcia wypłaty płatności – tłumaczył Krajewski w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji.
Kamila Szałaj